Obróbka skrawaniem CNC jest aktualnie jedną z najpopularniejszych metod służących precyzyjnemu przygotowywaniu części do maszyn, silników oraz pojazdów. W tym celu są wykorzystywane profesjonalne narzędzia do obróbki skrawaniem, które pozwalają na nadanie metalowym przedmiotom pożądanych kształtów i form. 

Data dodania: 2020-07-27

Wyświetleń: 680

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Narzędzia do obróbki skrawaniem i ich rodzaje

Wszystkie narzędzia do obróbki skrawaniem posiadają charakterystyczny klinowy kształt części roboczej.

 

Obróbka skrawaniem i jej charakterystyka

Pod pojęciem obróbki skrawaniem kryje się rodzaj obróbki ubytkowej, która polega na usunięciu nadmiaru materiału, czyli tzw. naddatku. Zadanie to jest realizowane za pomocą bardzo ostrych dłut i noży, których pracą steruje się ręcznie lub komputerowo. Aktualnie obróbka skrawaniem najczęściej realizowana jest metodą komputerową (CNC), która pozwala na uzyskiwanie najbardziej precyzyjnych cięć oraz produkowanie idealnie powtarzalnych części i elementów. Przygotowane za pomocą obróbki skrawaniem CNC materiały są wykorzystywane m. in. jako części do maszyn, pojazdów oraz ich silników, gdzie niezbędne jest zastosowanie idealnie przyciętych według projektu technicznego części.

Obróbka skrawaniem dzieli się na wiórową i ścierną. Ta pierwsza jest realizowana za pomocą narzędzi posiadających odpowiednią liczbę ostrzy oraz ściśle ustaloną geometrię. Obróbka ścierna wykonywana jest z kolei za pomocą ostrzy o niewielkich rozmiarach, za pomocą których wytwarzane są drobne wióry o nieustalonej geometrii. W obróbce skrawaniem wykorzystywane są różnego rodzaju narzędzia, za pomocą których możliwe jest uzyskiwanie pożądanych rezultatów pracy. Nowoczesne narzędzia do obróbki skrawaniem pozwalają na realizowanie nawet najbardziej skomplikowanych projektów oraz uzyskiwanie precyzyjnych, powtarzalnych części.

Narzędzia do obróbki skrawaniem i ich podstawowe rodzaje

Narzędzia do obróbki skrawaniem dzielimy biorąc pod uwagę takie czynniki, jak sposób i rodzaj obróbki, sposób kształtowania, napęd oraz przeznaczenie. Do najpopularniejszych narzędzi wykorzystywanych przy obróbce skrawaniem należą m. in. noże, wiertła, frezy, piły oraz ściernice. Każde z nich może posiadać napęd manualny lub maszynowy oraz znajdować zastosowanie w bardzo różnych dziedzinach przemysłu. Ze względu na zastosowanie, narzędzia do obróbki skrawaniem dzieli się z kolei na uniwersalne, zwykłe oraz specjalne. Oprócz narzędzi, w procesie obróbki skrawaniem biorą udział także ich części, do których należą takie elementy, jak noże tokarskie, strugarskie i dłutownicze, wytaczaki, frezy walcowe, czołowe i tarczowe oraz wiele innych.  

Współczesne narzędzia do obróbki skrawaniem nie mogłyby się jednak obyć bez udziału wykwalifikowanych specjalistów, którzy za ich pomocą realizują powierzone zadania. Ich obecność jest niezbędna do prawidłowej realizacji obróbki skrawaniem bez względu na to, czy mówimy o obróbce manualnej, czy CNC. W tym drugim przypadku pracownicy czuwają bowiem nad pracą maszyn na bieżąco kontrolując ją oraz jej efekty. Pozwala to na uzyskiwanie precyzyjnych wyników pracy oraz wytwarzanie wysokiej jakości elementów w pełni zgodnych z dostarczonym projektem oraz dokumentacją techniczną.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena