Nowoczesne mieszkanie bez balkonu czy loggi, z dużymi oknami często balkonowymi, chodź są ładne to niestety szybko się nagrzewają. Szukasz skutecznego klimatyzatora, który ochłodzi je podczas gorących dni? Koniecznie przeczytaj jaki typ klimatyzacji sprawdzi się u Ciebie.

Data dodania: 2020-07-08

Wyświetleń: 1282

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Klimatyzator w mieszkaniu bez balkonu - jaki wybrać?

Klimatyzatory do mieszkania bez balkonu 

Mieszkanie bez balkonu ma ograniczone możliwości montażu klimatyzacji, wybraliśmy więc dwa najlepsze typy klimatyzatorów, które efektywnie się w nim sprawdzą:

  • klimatyzator stacjonarny typu split - montaż na fasadzie budynku
  • klimatyzator przenośny typu monoblok - montaż w uchylonym oknie 

 

Jaki klimatyzator wybrać dla siebie?

 

Klimatyzator typu split

Skuteczność: 5/5

Łatwość montażu: 1/5

Cena: 2/5 

Klimatyzator typu split składa się z dwóch jednostek i jest montowany na stałe - wewnętrznej tzw. parownika oraz zewnętrznej tzw. skraplacza, który montowany jest na budynku przez profesjonalistę. Jednostka wewnętrzna może być ścienna, podsufitowa, kanałowa, kasetonowa lub stojąca. 

Jednostki połączone są ze sobą rurami, w których płynie czynnik chłodniczy. Dodatkowo do odprowadzania skroplin musi być zamontowana rurka, wypuszczona przez ścianę lub podłączona do kanalizacji. 

Choć montaż oddajemy w ręce fachowców to niestety jest to ingerencja w budynek i wcześniej musimy załatwić zgodę na jej instalację od zarządcy budynku, co niestety może zniechęcić do jej montażu.

 

Cena

Koszty zakupu oraz montażu klimatyzatora stacjonarnego typu split niestety nie zachęcają. Urządzenie kosztuje zazwyczaj od 2500 zł do 9000 zł, a do tego dochodzi koszt montażu przez fachowców oraz coroczna konserwacja i odgrzybianie. 

Klimatyzator typu multisplit to kilka jednostek wewnętrznych podłączonych do zewnętrznego skraplacza. Sprawdzi się w przypadku dużego mieszkania z kilkoma pomieszczeniami. 

Jeśli jesteś właścicielem takiego mieszkania bez balkonu to klimatyzacja stacjonarna jest dobrym rozwiązaniem, ale w przypadku mieszkania wynajmowanego już nie. W takiej sytuacji sprawdzi się klimatyzator przenośny. 

 

Klimatyzator przenośny 

Skuteczność: 4/5

Łatwość montażu: 5/5

Cena: 5/5

Klimatyzator przenośny typu monoblok to urządzenie jednoczęściowe. Jest mobilny dzięki niewielkim kółeczkom, więc może być przenoszony do innych pomieszczeń, ale pod jednym warunkiem - będzie stał blisko okna i gniazdka elektrycznego. To konieczne ze względu na dołączoną do zestawu elastyczną rurę, którą montuje się do framugi uchylonego okna. Jej zadaniem jest odprowadzanie ciepłego powietrza na zewnątrz pomieszczenia. 

Dla ułatwienia montażu niektórzy producenci (np. Fersk Vind) dołączają rzepy oraz specjalną osłonę na okno, zasuwaną na dwa zamki. Jak najlepsze uszczelnienie okna pozwoli na efektywną pracę klimatyzatora. Dlatego jeśli tych elementów nie będzie w zestawie, to należy koniecznie dokupić uszczelki okienne. 

Po podłączeniu do gniazdka i zamontowaniu rury w oknie urządzenie jest gotowe do pracy i skutecznego chłodzenia. 

Co ważne klimatyzator przenośny na https://ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/jak-wybrac-dobry-klimatyzator-przenosny/ nie ingeruje w strukturę budynku, nie wymaga zgód od spółdzielni mieszkaniowej, a jego montaż jest łatwy i samodzielny. Przy tym typie klimatyzatora nie wykonuje się corocznych przeglądów. 

Cena klimatyzatora przenośnego to koszt ok. 1500 zł do 3500 zł. Do kosztów należy doliczyć uszczelki okienne. 

 

Klimatyzator stacjonarny czy przenośny? - podsumowanie

Klimatyzator stacjonarny to najpopularniejszy wybór, jest skuteczny, ale wymagania co do montażu oraz koszty niestety zniechęcają. Dla osób, które nie chcą inwestować w klimatyzację stacjonarną lub nie mają możliwości jej montażu to poleca się klimatyzator przenośny. Jest również efektywny, dodatkowo mobilny i ochłodzi pomieszczenie do nawet 15 st C. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena