Zadbany ogród to duma każdego właściciela. Przede wszystkim dlatego, że to jest to praca własna, która okupiona wysiłkiem przynosi fenomenalny efekt. Nie byłby on możliwy, gdyby nie odpowiednie narzędzia.

Data dodania: 2020-06-16

Wyświetleń: 698

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wyposażenie ogrodnika nie tylko na wiosnę

Ogród cieszy o każdej porze roku. Wczesną wiosną, gdy budzi się do życia, zaczynają się prace porządkowe. Jest to najbardziej absorbująca pora roku. Mnogość zadań zależna jest od tego, jak intensywna była zima. Warto śledzić prognozy pogody, aby wiosenne przymrozki nie pokrzyżowały naszych planów i nie wyrządziły szkód. Kolejne tygodnie to dodatkowe zadania, które wymagają odpowiedniego sprzętu. O czym warto pamiętać?

Czas na porządki

Zaczynamy od zgrabienia zeschniętych liści i łodyg bylin. Dzięki temu młode pędy będą miały łatwiejszy dostęp do promieni słonecznych i uruchomią się w nich procesy wzrostowe. Po kilku miesiącach odpoczynku należy użyć szpadla i dobrze przekopać ziemię usuwając chwasty. Warto również podać życiodajną wodę roślinom, które budzą się z zimowego letargu. Ponadto musimy spulchnić wierzchnią warstwę ziemi w pobliżu drzew i krzewów. Na przełomie lutego i marca usuwamy wszystkie okrycia, które dotychczas chroniły byliny, drzewa i krzewy przed mrozem. Nie mniej warto mieć je pod ręką na wypadek okazjonalnych przymrozków. W wielu pracach przydatny będzie np. sprzęt Gardena, który znaleźć można na https://www.sklepdaglezja.pl/category/sprzet-gardena.

Praca wymagająca zacięcia

Nożyce ręczne lub elektryczne, sekatory, piły i siekiery ruszają do pracy. Wszystko po to, aby porobić tzw. cięcie prześwietlające, które jest domeną drzewek owocowych. Ma to na celu przerzedzenie i doprowadzenie światła i powietrza w środku korony. Jabłonie, śliwki czy grusze odwdzięczą się za ten zabieg pysznymi owocami. Ponadto, gdy w ogrodzie znajdują się krzewy ozdobne, również je podcinamy. Przyjdzie jeszcze czas na formowanie kształtów, a do tego przydatne będą nożyce do żywopłotu. Nadawanie specyficznych kształtów i formowanie krzewów to hobby wielu właścicieli działek. Odpowiedni sprzęt sprawia, że praca staje się przyjemnością.

Zadbaj o żywy dywan

Mowa oczywiście o pielęgnacji trawy. Odpowiednio zadbana sprawia wrażenie przyjemnego i miękkiego dywanu. W tym celu należy pozbyć się filcu, liści i suchej trawy. Czasami wykonuje się zabieg areacji, mający na celu napowietrzenie trawnika. Ważne jest wałowanie darni, czyli dociskanie walcem kęp trawy, które podczas zimy na skutek mrozów i roztopów zostały wypchnięte na powierzchnię. Wszelkie dziury i obszary przerzedzone podsiewamy, a następnie przykrywamy cienką warstwą ziemi. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu, aby nasiona odpowiednio się przyjęły. Takie zabiegi z pewnością zaprocentują obfitymi przyrostami, które będą regularnie przycinane kosiarką. Obecnie istnieją modele autonomiczne, które po oznaczeniu terenu pracy samodzielnie w ustalonych terminach wyruszają, aby przyciąć trawę. Jest to wygodne rozwiązanie, które może być nagrodą po wiosennych przygotowaniach. 

Do dzieła!

W końcu przychodzi czas na nawożenie oraz pierwsze siewy, które ułatwią podręczne narzędzia, jak np. łopatka, wycinak do chwastów czy pikownik. Jest to także dobry czas na sadzenie drzew i krzewów po wcześniejszym przygotowaniu stanowisk. Na początku marca możemy cieszyć widokiem pierwszych wiosennych kwiatów takich jak tulipany, narcyzy czy krokusy. Taka nagroda dodaje dalszej energii do działania, a ogród zaczyna nabierać kolorów. Dzięki temu możemy w prosty sposób pozbyć się zimowej chandry i oficjalnie przywitać wiosnę.

Praca w ogrodzie wymaga zaplanowania zadań i dostosowania ich do kalendarza ogrodniczego. Dzięki temu nie wyrządzimy szkody naszym roślinom, a one odpłacą się pięknymi kwiatami i smacznymi owocami oraz zdrowymi warzywami. Nie byłoby to możliwe bez odpowiednich narzędzi, które ułatwiają pracę i podnoszą jej komfort. Mimo tego, że wiosną poświęcamy dużo czasu i energii na różne zabiegi, to nagroda w postaci zadbanego ogrodu rekompensuje każdy wysiłek.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena