Posiadasz własny ogród? Tegoroczna pogoda nie jest łaskawa dla ogrodników i rolników. Duże wahania temperatury, okresy suszy i późne przymrozki sprawiły, że niektórzy zmuszeni byli spisać część plonów na straty.

Data dodania: 2020-06-03

Wyświetleń: 902

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jakie polne kwiaty nadają się do uprawy w ogrodzie?

Osoby, które pielęgnują ogród głównie w celach dekoracyjnych, również stanęły przed trudnym wyborem. Gatunki kwiatów ozdobnych nie należą do wytrzymałych. Najmniejsze anomalie pogodowe potrafią zniszczyć tygodnie starań. W czasie postępujących zmian klimatycznych warto przemyśleć, czy ich sadzenie ma dalszy sens.

Świetną alternatywą dla kwiatów hodowlanych są naturalne kwiaty, które możemy spotkać na polskich łąkach i polanach. Kilkadziesiąt lat temu to one zdobiły ogrody naszych babć i dziadków.

Prawdą jest, że gatunki ozdobne są bardziej widowiskowe, jednak polne kwiaty posiadają szereg innych zalet. Dlaczego warto posadzić je w ogrodzie i które rodzaje będą do tego najlepsze przeczytasz poniżej.

Zalety kwiatów naturalnych

Kwiaty naturalne mają szereg zalet, które stawiają je ponad kwiatami ozdobnymi. Lepiej przystosowują się do panujących warunków i nie wymagają tyle opieki. Mają zdecydowanie większą odporność na wszelkie choroby i szkodniki.

Dużym plusem jest fakt, że rośliny polne kwitną zazwyczaj całe lato. Tymczasem większość gatunków ozdobnych rozwija kwiaty jedynie przez parę tygodni, a na ich pielęgnacji trzeba spędzić długie godziny.

Dodatkowym aspektem jest oszczędność pieniędzy. W celu zebrania nasion kwiatów łąkowych wystarczy wybrać się na najbliższą dziką polanę. Oczywiście, jeśli zależy ci na konkretnych gatunkach, możesz zakupić je również w sklepach ogrodniczych. W ich ofercie znajdziesz również gotowe mieszanki roślin łąkowych, które z powodzeniem mogą zastąpić też trawnik.

Jakie łąkowe kwiaty warto posadzić w ogrodzie?

Chociaż kwiaty polne zdecydowanie łatwiej przystosowują się do nowych warunków, mają też swoje wymagania jak wszystkie rośliny. Warto sprawdzić, które z nich najlepiej współgrają ze sobą i nadają się do rodzaju ziemi, którą posiadasz w ogrodzie.

●       Mak polny - rośnie na glebach gliniastych i wilgotnych, które mają dużą zawartość azotu. Należy sadzić go w dobrze nasłonecznionych miejscach, a będzie pięknie prezentował się w okresie od od maja do sierpnia.  

●       Chaber bławatek - często spotykane w towarzystwie maków, preferują jednak inny rodzaj gleb. Najlepiej czują się na niezbyt żyznych, wręcz piaszczystych ziemiach, które są ubogie w wapń. Wspólną cechą tych dwóch gatunków jest występowanie w miejscach, gdzie często operuje słońce. Chabry kwitną od końca maja do października.  

●       Rumianek pospolity - ten kwiat potrafi zadomowić się na każdym rodzaju ziemi. Jego jedynym wymogiem jest wielogodzinny dostęp słońca, bez którego nie przeżyje. Kwitnie od końca maja do września.  

●       Krwawnik pospolity - gleby suche i przepuszczalne lubią też krwawniki, które posiadają wiele właściwości leczniczych. Napar z kwiatów krwawnika pomaga w problemach układu pokarmowego oraz w leczeniu ran. Jego kwiaty kwitną od lipca do października.

●       Chaber drakiewnik - jedna z najbardziej popularnych roślin, które widujemy zarazem w miastach, jak i na terenach wiejskich. Preferuje gleby suche i wapienne, ale daje sobie radę również w mniej sprzyjających warunkach. Idealne wypełnienie w mieszankach polnych. Kwitnie od lipca do września.  

●       Konwalia majowa - w naturalnych warunkach występuje w lasach, dlatego uwielbia gleby żyzne, lekko wilgotne i bogate w materię organiczną. Jednak poradzi sobie w każdych warunkach. Konwalia należy do roślin, które szybko się rozrastają i kolonizują otoczenie, ale można nad tym zapanować. Występuje w odmianach białej i różowej. Okres kwitnienia przypada - jak sama nazwa wskazuje - na maj.

●       Stokrotka pospolita - jej ulubione miejsca to takie, w których otrzyma dużo słońca i wilgoci z gleby. Bez problemu rozwija się jednak też w półcieniu. Okres kwitnienia przypada na koniec kwietnia/początek maja. Stokrotki występują w kolorach białym, różowym i karminowym.

●       Naparstnica purpurowa - jeden z najbardziej widowiskowych kwiatów polnych. Duże, dzwonkowate, purpurowe kwiaty pojawiają się od czerwca do września. Po przekwitnięciu należy odciąć martwy kwiatostan, aby zakwitła ponownie. Preferuje gleby kwaśne i przepuszczalne, najlepiej czuje się w miejscach zacienionych.

Pozostałe rodzaje kwiatów, które warto uprawiać w ogrodzie to m.in. cykoria podróżnik, jaskier ostry, świerzbnica polna, firletka poszarpana, krwiściąg lekarski, ostróżeczka polna, rdest wężownik, krwawnica pospolita, macierzanka piaskowa, dziurawiec zwyczajny czy różne gatunki goździków i dzwonków. Wiele z nich poza walorami estetycznymi posiada również właściwości lecznicze.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena