Wyróżnia się dwa rodzaje łączy internetowych: asymetryczne oraz symetryczne. Czym różnią się one od siebie? Dla kogo dany rodzaj jest najbardziej odpowiedni? Dowiedz się z poniższego artykułu.

Data dodania: 2020-05-07

Wyświetleń: 1609

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Internet asymetryczny i symetryczny – porównanie
  1. Internet asymetryczny vs symetryczny
  2. Internet symetryczny – dla kogo?
  3. Dla kogo internet asymetryczny to polecane rozwiązanie?

Internet asymetryczny vs symetryczny

Internet asymetryczny to rodzaj łącza internetowego, w którym występują różne prędkości w zakresie ściągania i wysyłania plików. Zazwyczaj czas ściągnięcia pliku jest krótki, dzięki czemu można z powodzeniem pobrać na dysk dowolny plik albo zbuforować i obejrzeć online film, teledysk lub inny materiał wideo. Problem może wystąpić natomiast w sytuacji wysłania np. rozbudowanej prezentacji, obszernego sprawozdania czy też dużego pliku filmowego lub graficznego. W przypadku wysyłania czas poświęcony na to zadanie jest zwykle dłuższy, niż na pobieranie.

Łącze symetryczne pozwala natomiast na wysyłanie oraz odbieranie danych z taką samą prędkością. To umożliwia wysłanie oraz pobranie pliku, prezentacji czy dużego dokumentu w mniej więcej takim samym czasie.

 

Internet symetryczny – dla kogo?

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, można określić, dla kogo konkretny rodzaj łącza jest najbardziej polecany. Internet symetryczny, czyli cechujący się podobną przepustowością w przypadku downloadu oraz uploadu, to szczególnie korzystny wybór dla osób zajmujących się zawodowo programowaniem, informatyką, projektowaniem czy też grafiką komputerową. To również polecane rozwiązanie dla osób działających w branży filmowej czy muzycznej, a także wszystkich innych pracowników, dla których ważne jest szybkie odbieranie i dostarczanie plików o dowolnej wielkości.

Internet symetryczny to dobra opcja do wykorzystania nie tylko w celach zawodowych. Miłośnicy gier online, którzy często i chętnie rozgrywają potyczki czy inne partie gry w czasie rzeczywistym, również skorzystają z możliwości, jakie daje ten rodzaj łącza. Dzięki niemu mogą mieć pewność, że rozgrywki nie zepsują żadne problemy z szybkością połączenia internetowego.

Decydując się jednak na ten typ łącza, należy mieć na uwadze, że jest on zwykle sporo droższy, niż internet asymetryczny.

 

Dla kogo internet asymetryczny to polecane rozwiązanie?

Zaletą łącza asymetrycznego jest z pewnością znacznie niższa, niż w przypadku internetu symetrycznego, cena. Ponadto ten rodzaj łącza cechuje się bardzo przyzwoitą prędkością pobierania. Zwykle opcja ta jest wystarczająca zarówna do celów prywatnych, jak też zawodowych. Sprawdzi się w przypadku standardowego korzystania z sieci w domu, w tym m.in. do oglądania programów i filmów na platformach streamingowych.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena