Stół z żywicy epoksydowej to intrygujący i nietuzinkowy mebel, a co najważniejsze - poza samą funkcjonalnością - każdy egzemplarz jest inny! Niewątpliwą zaletą jest również to, że przy odrobinie samozaparcia, taki stół można wykonać własnoręcznie. Dowiedz się jak!

Data dodania: 2020-04-10

Wyświetleń: 390

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Stół z żywicy to elegancki i nietuzinkowy element wystroju

Żywica epoksydowa jest zazwyczaj kojarzona z materiałem wykorzystywanym do posadzek. Początkowo stosowana raczej w garażach, sklepach wielkopowierzchniowych, laboratoriach, magazynach i restauracyjnych kuchniach, od jakiegoś czasu daje się poznać, jako dobry materiał pod posadzki w domach, na tarasach czy balkonach. Dzięki temu, że można ją łatwo zabarwić, tylko krok dzieli nas od niepowtarzalnej mozaiki kolorostycznej, co zdecydowanie wyróżnia pomieszczenie, w którym zdecydujemy się użyć żywicy. Ponadto można w niej zatapiać rozmaite elementy, co dodatkowo podnosi walor estetyczny wykonanej posadzki. Jednak jak się to ma do tworzenia z żywicy... mebli

Żywica epoksydowa - właściwości

Co najważniejsze - żywica epoksydowa jest wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, na temperaturę, na ciecz (również na niektóre kwasy), nie gromadzi kurzu i jest bardzo łatwa w utrzymaniu. Istotną zaletą są również właściwości żywicy zaraz po wymieszaniu - jest płynna i samopoziomująca, dzięki czemu łatwo można rozprowadzić ją na powierzchni, a po zastygnięciu nie trzeba wygładzać. Dlatego posadzki to dopiero początek - żywica epoksydowa może być z powodzeniem stosowana do różnych celów. 

Żywica epoksydowa do drewna

Żywica epoksydowa do drewna jest stosowana z powodzeniem do rozmaitych realizacji. Za jej pomocą można chociażby wykończyć blat stołu, dzięki czemu będzie odporny na ciecz, wysoką temperaturę i ogólną eksploatację. Co więcej, żywicą do pewnego stopnia można malować, więc jeśli mamy taką ochotę, to możemy potraktować blat jak płótno i stworzyć niepowtarzalne dzieło. Jednak dlaczego nie pójść o krok dalej i nie wykorzystać żywicy, jako integralnej części samego stołu? 

Jak wykonać stół z żywicy?

Do tego celu należy przygotować jedną deskę z oflisem, możliwie głądką, bo docelowo ma przecież spełniać funkcję blatu. Następnie należy przeciąć ją wzdłuż przez sam środek i odwrócić powstałe kawałki krawędzią oflisu do siebie. Powstaje "koryto", które możemy wypełnić żywicą. Pamiętaj, żeby odpowiednio zadbać o oflis - zdjąć korę i przetrzeć krawędzie papierem ściernym. Dzięki temu, że żywicę bardzo łatwo się barwi, w prosty sposób uzyskamy pożądany kolor. Po zastygnięciu otrzymamy blat charakteryzujący się "płynącą" przez drewniany korytarz żywiczną rzeką.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena