Hełmy do piaskowania znajdują zastosowanie w ochronie osób zajmujących się obróbką strumieniowo-ścierną. Praca ta ze względu na specyfikę jest uznawana za niebezpieczną i wymaga zastosowania specjalnych środków ostrożności i zabezpieczenia pracownika przed urazami mechanicznymi, odpryskami i pyłem. 

Data dodania: 2020-03-20

Wyświetleń: 342

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jakie zastosowanie i zalety mają hełmy do piaskowania?

Pracownicy zajmujący się piaskowaniem muszą być więc wyposażeni w specjalistyczny ubiór pyłoszczelny i ochronne rękawice. Oprócz tego niezbędne jest zastosowanie profesjonalnej ochrony twarzy i głowy. Do tego właśnie celu przeznaczone są hełmy zabezpieczające nie tylko przed pyłem i hałasem, ale także zapewniające stały dostęp do powietrza.

Zastosowanie hełmów do piaskowania

Tego typu wyposażenie stosowane jest w celu ochrony układu oddechowego przed szkodliwymi pyłami, które przenikając do organizmu, mogłyby powodować poważne powikłania i rozwój niebezpiecznych dla zdrowia i życia pracowników chorób płuc. Nowoczesne hełmy charakteryzują się lekką konstrukcją, która nie obciąża i pozwala na stosunkowo swobodną pracę. Stosowane są w miejscach, gdzie istnieje bardzo duża intensywność odbijanych cząstek czyszczącego czynnika, w tym wypadku piasku. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie oczyszczanie materiałów i konstrukcji wymaga zastosowania metody strumieniowo-ściernej. Wykonywanie tych czynności przy zastosowaniu tradycyjnych kasków lub bez ochrony byłoby niemożliwe i bardzo niebezpieczne. Więcej informacji znajdziecie na: https://www.contracor.com.pl/helmy-comfort.php

Konstrukcja hełmu

Hełmy do piaskowania spełniają bardzo ważną funkcję, jaką jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikowi. W związku z tym niezwykle istotne jest, by były one wykonane z wysokiej jakości materiałów i przy zachowaniu zgodności z obowiązującymi normami. Stosowany podczas piaskowania sprzęt ochronny musi być zgodny z normami PN-EN 14594. Odwołując się do nich, możemy dowiedzieć się, że hełmy służące do piaskowania muszą występować wraz z układem, który zapewnia i reguluje temperaturę dostarczanego użytkownikowi powietrza. Standardowo hełm skonstruowany jest z części twarzowej wraz z wizjerem i szybką, rączką do przenoszenia, uszczelnieniem w okolicach szyi oraz z peleryny nylonowej. Szybka w wizjerze, która znajduje się na zewnątrz, może być wymieniana. Druga z nich wykonana z poliwęglanu znajduje się w specjalnej gumowej uszczelce, która gwarantuje szczelność hełmu. Oprócz tego w zestawieniu z hełmem mamy wskaźnik przepływu powietrza.

Zalety hełmu do piaskowania

Najważniejszą z zalet hełmów do piaskowania jest konstrukcja, która jest lekka i prosta, ale daje jednocześnie gwarancję bezpieczeństwa. Bez ich zastosowania korzystanie z metody strumieniowo-ściernej byłoby niemożliwe. W hełmach zastosowano wiele rozwiązań, które poprawiają komfort użytkowania i stopień ochrony. Do elementów tych zaliczyć można przede wszystkim wskaźnik przepływu powietrza, regulator ciśnienia oraz możliwość wymiany ścierającej się przedniej szybki. Dzięki temu możliwe jest stosowanie części zamiennych. Dodatkowo pracownik chroniony jest przez długą, nylonową pelerynę, która odznacza się wyjątkową trwałością i wytrzymałością na odpryski i pył.

Licencja: Copyright - zastrzeżona