Zdobywa coraz większą popularność wśród użytkowników Internetu – zarówno tych, którzy są nadawcami treści, jak i odbiorców, poszukujących w sieci wiedzy, usług oraz inspiracji. Mowa oczywiście o systemie, a raczej systemach CMS, czyli platformach do zarządzania contentem stron.

Data dodania: 2019-05-07

Wyświetleń: 739

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

System CMS – modne i pożyteczne rozwiązanie dla posiadaczy witryn internetowych

Samych rodzajów platform, których skrót w rozwinięciu brzmi Content Management System, jest kilka – każdy z nich spełnia trochę inną funkcję i charakteryzuje się innym stopniem złożoności, a co za tym idzie, zakresem wiedzy wymaganej do jego obsługi. Najszersze grono użytkowników Internetu wykorzystuje na co dzień typ CMS-a, który fachowo określa się jako Module-Based System. Należą do niego systemy, takie jak popularny WordPress czy Joomla!, które opierają się na specjalnie napisanych przez informatyków i wolontariuszy modułach lub funkcjach. Owe moduły mają na celu ułatwienie nie tylko publikacji treści na witrynie, ale także zarządzania samą architekturą strony internetowej.

 

Na czym to polega? Strony CMS w praktyce

 

Ponieważ głównym zadaniem wszystkich systemów CMS jest oddzielanie zawartości ściśle informacyjnej od jej ekspozycji graficznej, projektanci witryn internetowych posługujący się tym rozwiązaniem mają znacznie ułatwione zadanie w porównaniu do osób, które do tworzenia stron wykorzystują tradycyjny język HTML. Co więcej, posługiwanie się gotowymi funkcjami czy wtyczkami, jakie oferują platformy CMS, daje możliwość sprawnego wprowadzenia ich na stronę bez naruszania zawartości graficznej witryny. Szatę graficzną z kolei zmienia się, modyfikuje lub projektuje, a następnie umieszcza na witrynie w sposób niezależny od obecnej tam już (lub jeszcze nie stworzonej) treści. Do tworzenia grafiki najczęściej – ale nie wyłącznie – projektanci wykorzystują paletę wielu dostępnych motywów, które, podobnie jak wtyczki i funkcje, stworzone zostały jako gotowe do użytku szablony, mające usprawnić proces tworzenia różnego typu witryn – tych mniej lub bardziej rozbudowanych.

 

Jeżeli mowa o stronach z panelem CMS, najczęściej w tym temacie usłyszeć można o niezwykle rozbudowanym i przystępnym dla szerokiego grona użytkowników systemie WordPress. Platforma ta jest obecnie najpopularniejszym systemem zarządzania treścią – korzystają z niej zarówno profesjonaliści, zajmujący się na co dzień projektowaniem rozbudowanych witryn internetowych, jak i samoucy-pasjonaci, prowadzący prywatne blogi o prostej strukturze. Początki platformy WordPress związane są właśnie z blogosferą – pierwotnie system tworzony był w odpowiedzi na rodzące się wśród internautów zapotrzebowanie na kreację treści na blogach. Stopniowo WordPress rozrósł się do projektu o wielkich rozmiarach i aspiracjach, starając się sprostać potrzebom zarówno osób zainteresowanych publikacją treści na osobistym blogu, jak i projektantów wielkoformatowych stron internetowych, posiadających rozbudowaną szatę graficzną. Co istotne, współczesny WordPress to nie tylko możliwość łatwej i wygodnej publikacji treści, ale także szansa na znalezienie lub stworzenie zaawansowanej i przyjemnej w odbiorze grafiki.

 

WordPress. Projektowanie grafiki i inne funkcje

 

Jak już wspomnieliśmy, system WordPress to z jednej strony rozbudowane narzędzie do tworzenia witryn internetowych, z drugiej – sposób na stworzenie projektu w krótkim czasie. O ile tylko nie rozboli nas głowa od ilości i rodzajów możliwych do zastosowania funkcji, motywów czy wtyczek... Dlatego właśnie, mimo że z WordPressa korzystać może każdy domorosły amator, projektowanie stron CMS często zlecane jest specjalistom biegle znającym tę tematykę, którzy zaznajomieni są z bieżącymi nowinkami w zakresie niektórych funkcji, aktualizacjami poszczególnych wtyczek czy samych wersji i możliwości WordPressa. Korzyścią związaną z powierzeniem projektu strony WordPress profesjonaliście jest nie tylko zaoszczędzony czas klienta, ale także możliwość zastosowania oryginalnej grafiki spoza palety motywów udostępnionych za darmo przez twórców platformy. Jako zleceniodawcy pragnący posiadać stronę z panelem administracyjnym zyskujemy wtedy gwarancję co do tego, że nasza witryna będzie w stu procentach oryginalna – zgodna z naszą własną wizją i potrzebami.

 

Oprócz niekwestionowanej zalety, jaką jest samodzielny wybór lub zlecenie projektu grafiki designerom, WordPress oferuje pełen wachlarz różnych funkcji i specjalistycznych wtyczek. Często wykorzystywanymi obecnie udogodnieniami są na przykład odnośniki do kont w mediach społecznościowych, wykorzystanie pasków nawigacyjnych, możliwość zarządzania wiadomościami odwiedzających czy obsługa for dyskusyjnych. Dostępnych darmowych oraz płatnych rozwiązań jest naprawdę wiele – od samego zainteresowanego zależy, z czego będzie chciał skorzystać posiadając stronę z panelem administracyjnym. Strony oparte na WordPressie można również łatwo dostosować do urządzeń mobilnych – bez problemów wyświetlają się na smartfonach i tabletach.

 

Na koniec najważniejsza rzecz, czyli bodajże najlepsze udogodnienie, z jakim mamy do czynienia, będąc właścicielem strony w WordPressie czy innym systemie cms: własny wkład w zarządzanie witryną. Jeśli zleciliśmy utworzenie strony designerowi, po zaprojektowaniu witryny otrzymujemy od niego gotowy produkt „do rąk własnych”, co oznacza, że od teraz my sami będziemy mogli kontrolować jej zawartość w mniejszym lub większym zakresie – wszystko zależy od tego, czy w znajomości WordPressa jesteśmy nowicjuszami czy poruszamy się po jego przestrzeni w sposób bardziej biegły. Możliwość samodzielnego administrowania strony z panelem cms jest szczególnie korzystna dla tych osób lub firm, które mają zapotrzebowanie na stale zmieniającą się treść i to zarówno w formie tekstowej jak i fotograficznej.

 

Współczesnym obliczem nowoczesności jest możliwość dostosowywania rozmaitych urządzeń i usług do potrzeb ich użytkowników. Odpowiedzią na tę potrzebę w obszarze projektowania witryn internetowych są strony z panelem administracyjnym – prostym w obsłudze i wielofunkcyjnym narzędziem do samodzielnego zarządzania treścią witryny. O praktyczności tego rozwiązania stale przekonuje się coraz większe grono właścicieli stron internetowych.


 

Artykuł powstał na podstawie informacji zaczerpniętych ze stron: Wordpress.org, Wikipedia.org

Licencja: Creative Commons
0 Ocena