Krynica Zdrój jest obecnie jednym z najpopularniejszych polskich uzdrowisk. Niewiele osób wie, iż jej historia rozpoczęła się już w XVI wieku, a wielkimi odkrywcami jej piękna byli między innymi Józef Dietl, Jan Kiepura oraz Nikifor.

Data dodania: 2008-10-13

Wyświetleń: 3255

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Krynica istniała już przed 1547 r. Autentyczny rozkwit nastąpił jednak w momencie odkrycia leczniczych wartości wód mineralnych w XVII wieku. Wielkim odkrywcą Krynicy, który przyczynił do jej wielkiego rozwoju był Józef Dietl - profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. To jemu Krynica Zdrój zawdzięcza powstanie takich obiektów jak Stare Łazienki Mineralne, Dom Zdrojowy oraz drewniana Pijalnia Główna z Deptakiem. Do wielkiego rozkwitu tego uzdrowiska przyczyniła się również linia kolejowa wybudowana początkowo jedynie do Muszyny, lecz później (w 1911 r.) przedłużona do Krynicy. W XIX wieku Krynica była jednym z najczęściej odwiedzanych uzdrowisk. Byli tutaj między innymi: A. Fredro, M. Konopnicka, A. Asnyk, J. Matejko, A. Grottger, H. Sienkiewicz, J. I. Kraszewski, L. Solski, H. Modrzejewska, W. Reymont, J. Tuwim, K. I. Gałczyński, K. Makuszyński oraz Jan Kiepura, który za pieniądze zarobione na scenach świata w okresie międzywojennym, wybudował w Krynicy-Zdroju willę "Patria". Zarówno po I jak i II wojnie światowej powstało wiele nowych obiektów oraz odrestaurowano stare. W latach siedemdziesiątych nastąpiło (przykre w skutkach dla Krynicy) scalenie bazy leczniczej z hotelową, a co za tym idzie wprowadzenie silnych rygorów co doprowadziło do podupadania infrastruktury obiektów sportowych, turystycznych, rekreacyjnych, rozrywkowych i gastronomicznych.
W obecnych latach nastąpił gwałtowny rozwój infrastruktury, zarówno sportowej, jak również rekreacyjnej- chociaż według wielu znawców tematu nie przedłożyło się na zwiększenie osób odwiedzających to uzdrowisko. Największą atrakcją pozostaje z całą pewnością kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką, Góra Parkowa oraz trasy narciarskie.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena