Inwestowanie w fundusze jest coraz popularniejszą metodą na pomnażanie swoich oszczędności. Zanim jednak zaczniesz swoją przygodę w charakterze inwestora, warto pogłębić swoją wiedzę na temat lokowania pieniędzy w funduszach, najbardziej odpowiadających Twojemu profilowi inwestycyjnemu. 

Data dodania: 2019-01-09

Wyświetleń: 771

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Inwestowanie w fundusze - w jaki sposób można zakupić lub sprzedać jednostki funduszy inwestycyjnych?

Jedną spośród wielu kwestii, z którymi należy się zapoznać przed rozpoczęciem inwestowania, są tzw. jednostki uczestnictwa. O tym, czym są, a także, w jaki sposób można je nabyć i sprzedać, przeczytasz w poniższym artykule.

Jednostki uczestnictwa – jak to działa

Zakup funduszu inwestycyjnego odbywa się poprzez nabycie tzw. jednostki uczestnictwa. Jest to tytuł prawny, potwierdzający, że dana osoba ma swój udział w aktywach funduszu inwestycyjnego. Jej wartość jest wyceniana przynajmniej raz na tydzień, co trzeba na bieżąco monitorować, by znać wartość inwestycji. Zwykle jednak wycena jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego odbywa się w każdy dzień, w którym działa giełda papierów wartościowych. Jednostki uczestnictwa nabywa się bezpośrednio od funduszu, a ich sprzedaż jest utożsamiana z tzw. umorzeniem. Zakupu jednostek funduszy inwestycyjnych można dokonać przez Internet, jednak tylko i wyłącznie u podmiotów licencjonowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego, co potwierdza ich rzetelność i wiarygodność. Jeżeli dopiero zaczynasz inwestować, w świetle prawa będziesz traktowany jako tzw. klient detaliczny, który, zgodnie z unijną dyrektywą MiFID II, jest objęty najwyższym poziomem ochrony.

Inwestowanie w fundusze inwestycyjne na platformach pośredniczących

Nowicjusze, którzy chcą spróbować swoich sił w tego typu inwestycjach, mogą skorzystać ze specjalnych platform dostępnych online, gdzie m.in. znajdują się strefy treningowe. Pozwalają one na dokonanie próbnych transakcji (bez ryzyka i konkretnych operacji finansowych), dzięki którym można sprawdzić, jak cały proces wygląda w praktyce. Jedną z takich platform jest KupFundusz.pl (https://www.kupfundusz.pl/katalog-funduszy), która, wśród wielu udogodnień, daje również możliwość wypełnienia ankiety, na podstawie której dowiesz się, jakim typem inwestora jesteś - a co za tym idzie, sprawdzisz, jakie inwestycje mogą okazać się dla Ciebie odpowiednie. Po dokonaniu wyboru funduszu, na platformie składa się jedynie tzw. zlecenie nabycia jednostek, natomiast kwota, jaką chcesz zainwestować, przelewana jest bezpośrednio na konto wybranego funduszu (platformy takie jak KupFundusz.pl, nie pośredniczą w transferze pieniędzy). Wpłacona kwota zostaje przeliczona na konkretną liczbę jednostek, które zostają przydzielone inwestorowi w ciągu kilku – zwykle dwóch – dni od dokonania transakcji. Długość tego procesu jest zdefiniowana przez prospekty emisyjne danego funduszu. Jednostki uczestnictwa (JU) można także nabyć w inny sposób:

  • w punkcie sprzedaży TFI, a także na jego stronie,
  • w biurach maklerskich,
  • u pośredników finansowych,
  • w banku,

Sprzedaż funduszy inwestycyjnych  

Ze sprzedażą funduszu wiąże się sprzedaż wspomnianych wyżej jednostek uczestnictwa. Jak już wspomniano, jednostki uczestnictwa można umorzyć, jednak od wypracowanego zysku kapitałowego, będzie trzeba zapłacić towarzystwu 19% podatku. Kilka dni od umorzenia JU, inwestor otrzymuje zwrot pieniędzy w postaci przelewu na swój rachunek bankowy.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena