Stropy filigran to rozwiązanie uniwersalne, które jest chętnie i często używane zarówno w budownictwie przemysłowym, jednorodzinnym, jak i ogólnym. Prefabrykowana płyta często jest nazywana jako filigran, co sprawia, że popularnie nazwy tej używa się dla całego stropu.  

Data dodania: 2019-01-16

Wyświetleń: 1154

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co warto wiedzieć o stropach filigran?

Strop filigran - czyli kompromis pomiędzy stropem monolitycznym a prefabrykowanym

Na konstrukcję stropu filigran składa się prefabrykowana płyta o grubości od 5,5 do 7 cm i warstwa betonu. Grubość stropu filigran nie jest taka sama dla każdej konstrukcji. Aby możliwe było jej określenie, należy ustalić jaka nośność jest wymogiem dla danego budynku, a konkretnie jego stropu. Na tej podstawie inżynier może wskazać nie tylko grubość stropu, ale również zbrojenie. Szczególnie ważne - w tego rodzaju stropach - są otwory. Te dozbraja się zwłaszcza na obrzeżach, aby zachować stabilność konstrukcji przy wejściu do komina i klatkach schodowych. Stropy filigran są rozwiązaniem stosunkowo łatwym w montażu, a także szybkim w przygotowaniu. Od złożenia zamówienia do dostarczenia gotowych płyt mija nie więcej niż 2 tygodnie. 

Specyfikacja stopów filigran 

Warto tutaj dodać, że całkowita grubość stropów filigran nie wynosi jedynie 7 cm. Na konstrukcję składa się nie tylko płyta prefabrykowana o odpowiedniej, ustalonej grubości, ale także warstwy betonu (nazywanego także nadbetonem), który układa się już na placu budowy. To sprawia, że ostateczna grubość stropu wynosi od 10 do nawet 30 cm. W zależności od skomplikowania konstrukcji i potrzebnej siły nośnej. 

Stropy filigran mają masę od 125 do 200 kg/m2. Za ich sporą wagę odpowiedzialne jest intensywne zbrojenie. Część z niego znajduje się już w prefabrykowanej płycie, a część kratownic wystaje ponad nią, aby ułatwić zespolenie płyty z betonem i stworzenie zwartej i stabilnej konstrukcji. 

Dużą zaletą stropów filigran jest fakt, że mogą one przyjmować dowolny kształt. W zależności od potrzeb projektu i użytkownika otwory na klatkę schodową i komin mogą znajdować się w niemalże każdym miejscu. 

Zalety stropów filigran

Stropy filigran są - ze względu na swoją funkcjonalność i praktyczność - chętnie wybierane do konstrukcji utrzymanych w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Przy montażu nie wymagają szalowania, a ze względu na swoją gładką strukturę, zarządzający projektem może zrezygnować również z tynkowania stropu. Zakładanie stropu filigran nie wymaga podejmowania się deskowania. Jest ono tak proste, że można je wykonać praktycznie od razu z samochodu dostawczego. Dzięki temu eliminujemy zbędne koszty i oszczędzamy czas swój i wszystkich pracujących przy budowie. Za dużą łatwość w montażu stropów filigran jest odpowiedzialny również, że płyty już na etapie tworzenia prefabrykatu można dostosować do wymaganego kształtu. Nie zachodzi konieczność ich cięcia na placu budowy, co znowu powoduje skrócenie czasu pracy. 

Stosując stropy filigran unikniemy efektu klawiszowania się płyt, a także będziemy mogli wykonać strop krzyżowo-zbrojony o dowolnych warunkach podparcia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena