Układ chłodniczy to jeden z najistotniejszych elementów silnika. Do jego uszkodzenia może dojść na różne sposoby, a skutki takiej awarii mogą okazać się bardzo kosztowne. Jak rozpoznać problem i co zrobić, gdy podobna usterka przytrafi nam się w trasie? Podpowiadamy.

Data dodania: 2018-08-31

Wyświetleń: 1181

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Usterka chłodnicy – jak uporać się z problemem?

Układ chłodniczy – jak to działa?

Jak funkcjonuje układ chłodniczy w samochodzie? W dużym skrócie jego zadanie polega na utrzymaniu odpowiedniej temperatury silnika. Ciecz (roztwór glikolu, czasem z dodatkiem wody) krąży po zamkniętym obiegu między kanalikami w głowicy silnika a chłodnicą, ochładzając jego poszczególne części.

Jak rozpoznać awarię?

I choć chłodnica jest istotna w pracy silnika, to jej awarię łatwo przeoczyć. Oczywiście, warto zwracać uwagę na kontrolki pojawiające się na desce rozdzielczej. Jednym z sygnałów, który powinien zwrócić naszą uwagę, jest wysoka temperatura silnika. I choć nie jest to objaw zauważalny od razu, to po chwili może on poskutkować przegrzaniem, a nawet dymieniem spod maski. Inne sygnały warte uwagi to niska wydajność klimatyzacji, nadmierny hałas czy też ciągła praca wentylatora. Jeżeli podczas postoju zauważymy wyciek z naszego auta, to także może oznaczać usterkę chłodnicy. Ważne, by nie bagatelizować żadnych objawów, ponieważ problem z chłodnicą może prowadzić do poważniejszych uszkodzeń.

Uszkodzona chłodnica – co robić?

Jak postępować w sytuacji awaryjnej? Jeżeli mamy taką możliwość powinniśmy jak najszybciej zatrzymać samochód i otworzyć maskę. Dopływ powietrza z zewnątrz powinien ochłodzić silnik, jednak jest to rozwiązanie jedynie chwilowe. Jeżeli nie mamy możliwości zatrzymania, powinniśmy uruchomić ogrzewanie – część ciepłego powietrza z silnika zostanie odprowadzona do wewnątrz pojazdu. Jeśli to możliwe, najlepiej zatrzymać się na pobliskiej stacji benzynowej, by dokładniej poznać przyczynę awarii. Można tam także nabyć preparaty wspomagające jak np. uszczelniacz do chłodnicy.

Jak uporać się z problemem?

Do awarii chłodnicy może dojść z różnych powodów jak np. uszkodzenia podczas jazdy, zaniedbań ze strony kierowcy itp. Jednak niezależnie od przyczyn należy jak najszybciej zlokalizować usterkę i usunąć ją. Jak to zrobić? W podróży ciężko o dokładną analizę jednak możliwe jest tymczasowe uporanie się z problemem. Nieszczelność i niekontrolowany wyciek płynu można zahamować, stosując uszczelniacz do chłodnicy przykładowo marki Tec-2000. Preparat pozwoli na kontynuowanie podróży, dzięki czemu będziemy w stanie udać się do mechanika.

Oczywiście specjalistyczną diagnozę najlepiej przeprowadzić w warsztacie samochodowym. Dopiero tam możliwe jest dokładne rozpoznanie problemu i usunięcie go na dobre.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena