Kolor zielony w dzisiejszych czasach oznacza synonim zdrowia. Większości z nas zielona żywność, choć od zawsze postrzegana jako zdrowa, kojarzyła się z czymś pozbawionym smaku. Autorka bestsellerowej książki słusznie postanowiła przełamać rutynę na naszych talerzach, łącząc ze sobą pozornie niepasujące do siebie składniki, które po zmiksowaniu dopieszczą kubki smakowe najwybredniejszego konsumenta.
Gdzie tkwi sekret ich popularności?
Na sukces zielonych koktajli złożyło się kilka istotnych faktów. Składniki, z których można skomponować sycący i zdrowy napój, są przede wszystkim tanie i łatwo dostępne. Przygotowanie smoothie zajmuje nie więcej niż kilka minut, a korzyści zdrowotne organizm czerpie niemal natychmiast po spożyciu. Bogactwo witamin i minerałów zawartych w koktajlu stanowi istną bombę energetyczną, która dobroczynnie wpływa zarówno na wnętrze organizmu, jak i na wygląd. Największą zaletą przyrządzania koktajli jest możliwość samodzielnej kompozycji składników. To, co trafi do żołądka, zależy przede wszystkim od tego, na co mamy aktualnie ochotę.
Co należy wiedzieć?
Jeśli składniki koktajlu zostaną odpowiednio zbilansowane, przygoda z zieloną żywnością przyniesie wachlarz korzyści dla całego organizmu.
Podstawową recepturę tworzy schemat: zielony liść, owoc i woda (lub sok).
Początkującym zaleca się komponować koktajle, w których stosunek ilości owoców do liści wynosi 60:40. Z czasem można te proporcje odwrócić. Sama dowolność kompozycji składników to jeszcze nie wszystko. Każde smoothie można urozmaicić w inny sposób: dodając nasiona chia, siemię lniane, imbir, czy łyżkę miodu.
Istotne jest, aby nie ograniczać się do spożywania tak samo skomponowanego koktajlu. Liście roślin zawierają alkaloidy, czyli zasadowe związki organiczne zawierające azot. Długotrwałe picie koktajlu z jednym rodzajem zieleniny oznacza przyjmowanie tej samej grupy alkaloidów. Związki te mogą skumulować się w organizmie wywołując objawy zatrucia. Równie szkodliwe dla organizmu są szczawiany – substancje antyodżywcze hamujące wchłanianie wapnia. Najwięcej szczawianów zawiera m.in. szpinak i jarmuż, z kolei najwyższe stężenie alkaloidów znajduje się w ziołach. Warto więc dbać o urozmaicony skład szejka każdego dnia. Różnorodność to kluczowe słowo w trakcie zabaw z zielonymi koktajlami.
Zielone znaczy zdrowe
Zielenina to jedyna grupa żywności, która stymuluje wydzielanie enzymów trawiennych. Mówiąc bardziej przystępnym językiem, zielenina spożyta w surowej postaci pomaga trawić równolegle przyjmowane pokarmy. Warto wspomnieć, że rośliny zawierają chlorofil, dzięki któremu zawdzięczają swoją zieloną barwę. Chlorofil hamuje stany zapalne w organizmie, wspomaga pracę wątroby, wpływa zbawiennie na florę bakteryjną jelit, oczyszcza krew z niektórych toksyn.
Nietrudno więc sobie wyobrazić ile korzyści może przynieść regularnie spożywany zielony koktajl:
- dowolna kompozycja zieleniny i owoców dostarcza potężnej dawki witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
- działanie detoksykujące przekłada się na przywrócenie sił witalnych, poprawę stanu cery, odżywione włosy i wzmocnione paznokcie.
- spożywanie komponentów szejka w surowej formie przyspiesza przemianę materii
- zielone smoothies są po prostu smaczne, a dzięki płynnej postaci – znakomicie trawione.
Na zdrowie!
Źródła:
J. Bator Młodziej, piękniej, zdrowiej, wyd. Znak
V. Boutenko Green for Life. The updated Classic on Green Smoothie Nutrition, wyd. North Atlantic Books
http://surojadek.com/zielone-koktajle/