Właściwe oświetlenie
Skoro postanowiliśmy wygospodarować w naszym salonie miejsce na biblioteczkę oraz niewielką czytelnię, to znaczy, że projektując wnętrze powinniśmy cały czas pamiętać o wygodzie czytania. Nie możemy więc zaniedbać kwestii właściwego oświetlenia. Mimo oczywistych zalet oświetlenia LED, rozważmy zastosowanie tradycyjnych żarówek. Jeśli jednak zdecydujemy się na bardziej nowoczesne źródła światła, to wybierajmy te, które wyglądem przypominają zwykłe żarówki, a do tego dają dość ciepłe światło. Współczesne oświetlenie może zbyt kontrastować z klimatem jaki chcemy uzyskać.
Wygodny fotel
Jeśli rzeczywiście planujemy czytać w naszym salonie, to starajmy się urządzić jak najwygodniejsze miejsce do tego. Odpadają wszelkiego rodzaju krzesła, proste meble z desek, taborety etc. Powinniśmy wybrać duży, miękki i wygodny mebel - np. fotel skandynawski, abyśmy mogli łatwo zatopić się nie tylko w nim, ale też w lekturze wybranej książki.
Odpowiednia kolorystyka
To już zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Jeśli podobnie jak w przypadku fotela, również resztę zamierzamy urządzić w stylu skandynawskim, to powinniśmy zastosować naturalne, dość jasne barwy - szarości, brązy, grafity. Alternatywnie, jeśli chcielibyśmy stworzyć styl starej, lekko przytłaczającej biblioteki jak z filmów - wybierzmy ciemniejsze barwy - bordo, granat, ciemna zieleń.
Niezależnie od tego, jak ostatecznie będzie wyglądała nasza biblioteczka, pamiętajmy, aby wypełnić ją dobrymi książkami. Niech funkcja czytelni nie będzie jedynie ozdobą - pokażmy, że w dzisiejszych czasach nadal nie tylko można, ale wręcz trzeba czytać książki. A zatem - zacznijmy jak najszybciej adaptację naszego pomieszczenia, aby przybliżyć moment, w którym siadamy wieczorem z ulubioną książką i relaksujemy się przy lekturze.