Czego się wystrzegać?
Przede wszystkim trzeba się zastanowić nad tym jakie umiejętności posiada dziecko. Idąc tym tropem należy wybierać zabawki, które pozwolą mu te umiejętności rozwinąć. Odpowiednia to taka, którą dwulatek używa zgodnie z przeznaczeniem, to znaczy potrafi skorzystać ze wszystkich jej funkcjonalności. Przykładem może stać się tutaj zabawkowy laptop - maluch może w niego postukać, ale klawisze będą wybierane dość bezmyślnie. Natomiast zadaniem tej zabawki jest nauka literek, cyferek i piosenek. Jak więc widać, maluch nie wykorzysta jej w odpowiedni sposób. Lepiej wybrać coś, co będzie w 100% dopasowane do jego wieku.
Jakie zabawki wybierać?
Takie, które posłużą zarówno zabawie i nauce. Zabawki edukacyjne dla 2-latka to:
- Książeczki - na tym etapie rozwoju najlepsze te będą z mniejszą ilością tekstu, a wyrazistymi ilustracjami. Dzięki temu dziecko będzie mogło je oglądać, nazywać, a także dopowiadać historie.
- Zabawki rozwijające zdolności manualne - kolorowa ciastolina i plastelina, ale także zabawka, w której prowadzi się po wyginanych drutach drobne klocki. Pozwolą one na utrwalenie umiejętności polegających na skoordynowanych ruchach i rozwiną zdolności manualne.
- Kredki - rzecz niby oczywista, ale tak potrzebna maluchom. Kredki ćwiczą bowiem motorykę i wyrabiają koordynację wzrokowo-ruchową.
- Wyklejanki - najlepiej w książeczkach z miejscami na ich naklejanie. Mogą to być obrazki np. łąki, na którą nalepia się kwiatki, owady, słońce itd. Zabawa ta wymaga obecności opiekuna, który przeczyta polecenie i pomoże z odrywaniem naklejek. Jednocześnie można nauczyć dziecko nazw wielu rzeczy i roślin.
- Karty obrazkowe - tutaj wymieniać można wiele zalet: dzieci uczą się kolorów, nowych słów, wnioskowania (dzięki układaniu historyjek w kolejności), mają także możliwość opowiadania tego, co dzieje się na wszystkich obrazkach.
Wszystkie te zabawki są sprawdzone i na pewno zadowolą każdego dwulatka.