Obecnie istnieje szeroki wybór źródeł światła - od lamp sufitowych, wiszących poprzez kinkiety, lampki, czy lampy stojące. Które z tych źródeł warto wybrać do sypialni?

Data dodania: 2017-09-13

Wyświetleń: 718

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Sypialnia a rodzaje oświetlenia

Każde pomieszczenie w domu jest ważne – także i sypialnia. Sypialnia to miejsce przeznaczone do snu – jednak o odpowiedni sen trudno w dzisiejszych czasach. Wystrój i odpowiednie oświetlenie w sypialni to tak samo ważne czynniki dla komfortu snu i korzystania z pomieszczenia, jak odpowiedni materac czy poduszka.

 

Zacznijmy od tego, że sypialnia to nie tylko pomieszczenie do spania (chociaż głównie). W sypialni zazwyczaj znajduje się jeszcze szafa z ubraniami, często jest to też miejsce, w którym np. prasujemy ubrania, a wieczorami oglądamy telewizję lub czytamy książkę. W związku z tym w sypialni można zastosować lampę sufitową. Taka lampa, znajduje się niemal w każdym pomieszczeniu. W sypialni, nie jest ona konieczna, jednak jeżeli mamy do dyspozycji większą sypialnię, w której wykonujemy czynności, jak np., wyżej wymienione prasowanie, lampa sufitowa będzie dobrym rozwiązaniem.

 

Lampa sufitowa może być wisząca, lub przylegająca do sufitu. Zależy to od wielkości i wysokości pomieszczenia. Jeżeli sypialnia jest duża i wysoka – lampa wisząca będzie odpowiednia. Przy niskim suficie, taka lampa nie oświetli prawidłowo całego pomieszczenia – w takim przypadku rozwiązaniem może być np., oświetlenie punktowe.

 

Oświetlenie sufitowe, nie powinno być jednak jedynym źródłem światła w sypialni. W tym pomieszczeniu obowiązkowym punktem powinni być lampki nocne. Nowoczesne lampki, które oświetlą łóżko, ułatwią komfortowe czytanie książki lub prasy przed snem. Lampki nocne mogą znajdować się na szafkach nocnych z obu stron łóżka, a jeżeli nie posiadamy nocnych szafek, można zamontować kinkiety ruchome -nad naszymi głowami. Takie kinkiety umożliwią operowanie światłem według potrzeby danej chwili – do czytania książki, światło skierujemy na jej kartki, a do oglądania filmu przed snem światło można skierować w całkiem inną stronę, tak by dawało ono tylko lekki poblask.

 

Innym rozwiązaniem – jeżeli nie zależy nam na oświetleniu obu stron łóżka będzie postawienie lampy stojącej podłogowej obok łóżka. Jeżeli wybierzemy designerską lampę podłogową, wniesiemy do pomieszczenia jednocześnie ciekawy, a zarazem praktyczny akcent. Wybierając lampę podłogową z abażurem materiałowym, nie musimy się obawiać o zbyt mocne światło. Dodatkowe oświetlenie w sypialni winno być przytłumione – a już na pewno nie powinno być rażące.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena