1 głosów
Pobierz artykul
1 głosów dodatnich
0 głosów ujemnych
443 razy czytane
0 przedrukowany
Creative Commons Licencja

Norwegia oferuje piękny, urozmaicony krajobraz, który zachwyca turystów niezapomnianymi widokami przez cały rok oraz sprawia nieopisaną chęć powrotu.

Img

Krótko o Norwegii (urzędowo Królestwo Norwegii)
Norwegia to państwo w Europie Północnej, którego terytorium rozciąga się na północnej i zachodniej części Półwyspu Skandynawskiego. Obejmuje również przybrzeżne wyspy, jak:  Svalbard, Wyspę Bouveta, Lofoty, Vesteralen i Jan Mayen. Stolicą Norwegii jest Oslo. Graniczy ze Szwecją, znacznie krótsze granice ma z Finlandią, Rosją. Kraj ma również granicę morską (przez cieśninę Skagerrak) z Danią. Norwegia to kraj górzysty, z rozległymi płaskowyżami zwanymi fiełdami. W najwyższych partiach płaskowyżów zachowały się lodowce.

Krajobraz
Norwegia oferuje piękny, urozmaicony krajobraz, który zachwyca turystów niezapomnianymi widokami przez cały rok oraz sprawia nieopisaną chęć powrotu. Jednym z obowiązkowych punktów wycieczek są charakterystyczne fiordy norweskie czyli długie, wąskie zatoki morskie, wciskające się daleko w głąb lądu, między strzeliste góry oraz przy odrobinie szczęścia zorza polarna nad fiordami. Zachodnia część kraju jest idealnym miejscem do pieszych wędrówek po górskich szlakach, spacerów po lodowcach oraz wycieczek rowerowych. Popularną formą wycieczek jest podróż statkiem wzdłuż norweskich fiordów.  Daje to możliwość zwiedzania nadmorskich osad, spożywania lokalnych potraw oraz upajania się rześkim, arktycznym powietrzem.

Lista podróżnika
•    Geiranger - Król fiordów – to wąski i stromy Geirangerfjord, prawdziwa wizytówka i symbol Norwegii;
•    Oslo – stolica nad fiordem;
•    Góry Jotunheimen- urzekające swoim surowym pięknem są najchętniej odwiedzanym masywem górskim;
•    Lofoty – wyspy za Kołem Polarnym, z górami wyrastającymi prosto z morza, piaszczystymi plażami i turkusowym morzem;
•    Nordkapp – Przylądek Północny, z wysokimi klifami i zimnymi wodami Oceanu Arktycznego;
•    Droga Trolli – górska droga, będąca jedną z największych atrakcji turystycznych Norwegii, będąca żelaznym punktem większości wycieczek;
•    Arktyczny Svalbard – dla spragnionych zewu północy miejsce oglądania wielorybów i niedźwiedzi polarnych;
•    Kolej Flåmsbana – l linia kolejowa wzdłuż stromej doliny Flåm, uważana jest za arcydzieło inżynierii.

Podsumowując
Norwegia oferuje turystom niepowtarzalne widoki: góry,  wodospady, lodowce, fiordy, urokliwe osady rybackie, które tworzą niepowtarzalny klimat tego kraju.

Licencja: Creative Commons