Są wykorzystywane przy obróbce różnych materiałów w rozmaitych gałęziach przemysłu. Można je podzielić na kilka kategorii, w zależności od rodzaju uchwytu, kształtu ostrza czy materiału, z jakiego są wykonane.
Podział frezów ze względu na rodzaj uchwytu
-frezy z chwytem walcowym - stosowane przy frezach o mniejszych średnicach. Przy obróbce nimi działają niewielkie siły.
-frezy z chwytem walcowym ze spłaszczeniem - stosowane przy frezach, gdzie przy obróbce działają większe siły i istnieje możliwość obrotu narzędzia w oprawce.
-frezy z chwytem stożkowym - montowane przy pomocy śruby ściągającej. Stosowane są przy frezach o większych rozmiarach.
Podział frezów ze względu na kształt ostrza
Frezy dzieli się także, biorąc pod uwagę kształt powierzchni roboczej na frezy kuliste, proste i kształtowe. Każdy z nich przeznaczony jest do innych zadań. Ważne, by odpowiednio je dobrać w zależności od rodzaju planowanych prac, tak by nie forsować ich zbytnio przy wymagającej pracy, a także, by do prac lekkich nie angażować frezów do cięższej obróbki.
Podział frezów ze względu na rodzaj materiału
Rodzaj materiały wykorzystanego do produkcji frezu decyduje o jego wytrzymałości i twardości. Obróbka twardych i wymagających materiałów wymaga frezów bardziej wytrzymałych. Frezy trzpieniowe można podzielić na:
- frezy HSS - wykonane ze stali szybkotnącej
- frezy HSS-E - z tego samego materiału, wzbogacone jednak dodatkiem kobaltu.
- frezy HSSE - PM - ze stali szybkotnącej kobaltowej proszkowej
- frezy VHM - wykonane z widii pełnowęglikowej.
Typy frezów trzpieniowych
-typ N - standardowe ostrze, stosowane do obróbki wykańczającej stali konstrukcyjnych, stali do nawęglania lub do materiałów nieżelaznych.
-typ W - ostrze o dużym kącie spirali, stosowane głównie przy obróbce materiałów miękkich. Charakteryzuje się niewielką wytrzymałością.
-typ NH - ostrze o dużym kącie spirali, stosowane przy obróbce materiałów wysokostopowych oraz żeliwa. Posiada dużą wytrzymałość.
-typ NR - ostrza z owalnymi rozdzielaczami wiórów. Przy obróbce zapewniają powstawanie niewielkich wiórów oraz ich bardzo dobre odprowadzanie.
-typ NRf - posiada podobne właściwości, co typ NR, jednak zapewnia możliwość stosowania większych posuwów. Jest odpowiedni do obróbki zgrubnej.
Podsumowując, frezów trzpieniowych jest na rynku bardzo wiele. Odpowiednia wiedza pozwoli na jak najlepsze dobranie ich typu do rodzaju zaplanowanych prac.