Drewniane pergole to często spotykany element wyposażenia ogrodu. Nie tylko stanowią one przyjemny dla oka dodatek (tutaj szczególnie wybijają się pergole zaaranżowane wspólnie z roślinami pnącymi), ale także stanowią miejsce spotkań i tak wyczekiwanego latem cienia.

Data dodania: 2017-07-25

Wyświetleń: 783

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Malowanie pergoli krok po kroku

Z racji montażu na zewnątrz, drewniane pergole wystawione są na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, w tym szczególnie niebezpiecznego dla drewna promieniowania UV i wilgoci. Jak zatem zabezpieczyć drewnianą pergolę tak, aby cieszyła nas swoim wyglądem przez długie lata?

O czym pamiętać malując pergolę?

Jak wie każdy majsterkowicz, przygotowane wcześniej narzędzia i preparaty znacznie przyśpieszają późniejszą pracę. Dlatego przed przystąpieniem do renowacji drewnianej pergoli w swoim ogrodzie, warto zgromadzić wszystkie niezbędne rzeczy. Potrzebne nam będą pędzle, wałki malarskie, papier ścierny, preparat do odtłuszczania powierzchni, szpachla do drewna oraz impregnat renowacyjny. Nie zaszkodzi także sprawdzenie prognozy pogody – pracujemy na zewnętrz, dlatego przyda się odrobina ciepła i brak deszczu. Optymalna temperatura oscyluje w granicach 20 stopni.

Przygotowanie drewna do malowania

Pierwszy etap renowacji pergoli jest jej dokładne umycie. Najwygodniej będzie wykorzystać do tego celu myjkę ciśnieniową. Po czyszczeniu dokładnie oglądamy drewno, zaznaczając sobie wszystkie ubytki i nierówności. Uzupełniamy je szpachlą do drewna. Po odczekaniu podanego przez producenta czasu powierzchnię dokładnie szlifujemy papierem ściernym, co zagwarantuje zadowalający, cieszący oko efekt wizualny. Dokładne wyszlifowanie drewna pozwoli uniknąć pojawiania się plam, zacieków i przebarwień. Po pracy z papierem ściernym powierzchnię drewna myjemy i dokładnie odpylamy. Teraz możemy przejść do kolejnego etapu malowania pergoli w ogrodzie.

Impregnacja i malowanie drewnianej pergoli

Impregnat do drewna przygotowujemy zgodnie z wytycznymi producenta, podanymi na opakowaniu. Do nakładania większości tego typu preparatów wystarczy zwykły pędzel lub wałek malarski. Wybierając konkretny renowacyjny impregnat do drewna warto zwrócić uwagę, czy posiada on specjalną, szybkoschnącą formułę. Dzięki temu drewno szybciej uzyska swoje właściwości, a my sprawniej zakończymy pracę. Preparaty renowacyjne do drewna najczęściej nakładamy w dwóch warstwach.

Licencja: Creative Commons