Nieistniejące budynki zajmują szczególne miejsce w polskim krajobrazie kulturowym. Wyburzone na skutek zawirowań dziejowych lub po prostu planowej decyzji, mają wreszcie możliwość ponownego zaistnienia w rzeczywistości - tym razem wirtualnej.

Data dodania: 2008-09-13

Wyświetleń: 1896

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Burzliwa historia Polski pozostawiła po sobie morze ruin. Nie wszystkie obiekty odbudowywano, a wiele z nich wręcz celowo zniszczono i uprzątnięto, aby nie pozostawić po nich żadnego śladu dla przyszłych pokoleń. Tylko poprzez stare fotografie, te nieistniejące już budynki mogą na powrót "przemawiać", wprawiać w dumę, uczyć historii, wzbudzać uczucia. Dlatego też coraz częściej w polskim internecie powstają strony, których głównym celem jest przypominanie dawnych czasów, głównie za pomocą starych zdjęć lub pocztówek. Wśród prezentowanych obiektów, pojawiają się również te nieistniejące, ale bardzo rzadko są one eksponowane, częstokroć okazuje się, że nawet niewiele o nich wiadomo.
I wreszcie powstało miejsce, gdzie można odnaleźć tylko i wyłącznie budynki, których już nie ma - w skali całego kraju. Witryna nosi nazwę wyburzone.pl i działa od lipca 2008 r., bardzo szybko rozbudowując swoją bazę. To ogromny projekt, który ma za zadanie ukazać bogactwo i zarazem różnorodność polskiej architektury. Tej zapomnianej, której już nie zobaczymy "na żywo". Budynki podzielono na kategorie: możemy oglądać m.in. nieistniejące dwory, pałace, zamki, gmachy, kamienice (tu mamy wybór według ilości pięter), kościoły czy synagogi.
Każdy prezentowany na stronie wyburzone.pl obiekt posiada, krótką notę i przynajmniej jedną fotografię. Czasami zdjęć jest więcej, pojawiają się także plany budynków oraz dłuższe opisy.
Witryna ma charakter otwarty - to oznacza, że każdy odwiedzający ją użytkownik może (za pomocą formularza) dodać jakiś wyburzony obiekt ze swojej najbliższej okolicy. W ten sposób tworzymy szczególna mapę Polski, mapę nieistniejących budowli - stwarzając im możliwość oddziaływania na teraźniejsze i przyszłe pokolenia.
Niewykluczone, że w dalszej perspektywie witryna wyburzone.pl stanie się przyczynkiem do rekonstrukcji niektórych udokumentowanych tam obiektów, przywracając je polskiemu krajobrazowi i społeczeństwu. Obecnie zaś strona ta wystarczy, aby chociaż "ocalić od zapomnienia"...
Licencja: Creative Commons
0 Ocena