Jedną z pierwszych poprzeczek, które należy przeskoczyć na drodze do zostania pilotem, jest szereg badań i wymogów kondycji fizycznej. Dlaczego? Lot samolotem ma wpływ na ludzki organizm i zarówno pasażerowie, ale przede wszystkim osoby zasiadające za sterami powinny zdawać sobie z ich sprawę, ale być przygotowane.

Data dodania: 2016-06-23

Wyświetleń: 798

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak latanie wpływa na Twoje ciało?

Organizm każdego z nas jest unikatowy i może reagować inaczej na warunki powstałe podczas lotu samolotem. Istnieje jednak wiele z rzeczy, jakie dzieją się z ludzkim organizmem w trakcie przelotu nad chmurami, o których warto pamiętać:

Słono - słodka prawda

Jedzenie samolotowe jest uważane na całym świecie za niesmaczne. Biorąc pod uwagę, jak wiele linii lotniczych istnieje na świecie i jak zajadle walczą o klientów, mogłoby się wydawać, że za niewielką dopłatą będziemy mogli się cieszyć pożywieniem, chociaż na poziomie przeciętnego fast fooda. Powód, dla którego jedzenie na pokładzie samolotów nie smakuje zbyt dobrze, może leżeć w zupełnie innym miejscu. Dokładniej rzecz biorąc na twoim języku. Suche re-cyklinowane powietrze, ciśnienie w kabinie samolotu, jak również wibracja potężnych silników samolotu powodują otępienie kubków smakowych na języku i zmysłu węchu odpowiadającego w dużej mierze za to, jak odbieramy potrawy. Zaburzenie receptorów smaku sprawia, że wzrasta odczuwanie słonego i słodkiego smaku, podczas gdy pozostałe zostają otępione, więc skoro jedzenie na pokładzie wydało ci się przesolone – teraz już wiesz dlaczego.

Sen w chmurach

Senność dopada wielu pasażerów podróżujących samolotem. Nie jest to jednak zasługa komfortowych siedzeń. Ciśnienie w kabinie sprawia, że krew absorbuje mniej tlenu w trakcie podniebnych podróży. Może to objawiać się sennością, zawrotami głowy, osłabieniem i otępieniem. Z pewnością nie są to objawy, jakie powinien cierpieć pilot. Stąd wnikliwe badania, testy i ćwiczenia pozwalające im na zachowanie czujności w trakcie zasiadania za sterami. Brak ruchu przez wiele godzin również jest czynnikiem kontrybucyjnym do przedostawania się do krwi mniejszej ilości tlenu.

Patrz na nogi

Wspomniany brak ruchu, może nieść ze sobą również inne niebezpieczeństwa, gdyż ludzki organizm nie został przystosowany do tak długich okresów bezruchu w pozycji siedzącej. W wyniku zasiedzenia, prawidłowe krążenie krwi może zostać zaburzone i zwłaszcza w nogach i stopach mogą wystąpić problemy z krążeniem. Może to doprowadzić do opuchnięcia stóp, a w gorszych wypadkach do powstania zatorów niebezpiecznych dla zdrowia.

Sucha skóra

Recyklingowane powietrze na pokładzie samolotu jest nienaturalnie suche, a co za tym idzie, taka również stanie się nasza skóra. Picie wody i natarcie się kremem może oszczędzić tego problemu większości pasażerów, jednak jak odkryli naukowcy piloci i załoga samolotu mają dwukrotnie większe ryzyko powstania czerniaków – niebezpiecznych nowotworów.

Jeżeli lot samolotem jest dla ciebie komfortowy i nie czujesz żadnych z wymienionych tutaj objawów, to kto wie? Może jesteś idealnym materiałem na pilota samolotu?

Licencja: Creative Commons
0 Ocena