Zbliża się czas urlopów. Warto nie tylko przemyśleć gdzie jedziemy, ale również czym pojedziemy na wakacje. Wizja zepsutego samochodu na poboczu chyba każdego z nas przyprawia o gęsią skórkę. 

Data dodania: 2016-06-06

Wyświetleń: 773

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak przygotować samochód przed urlopem?

Urlop powinien być przede wszystkim czasem odpoczynku. Za dużo mamy stresu na co dzień, żeby przeżywać go jeszcze w wolnym czasie. W dodatku każda poważniejsza naprawa wiąże się ze sporym wydatkiem. Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, więc zachęcamy do szybkiego przeglądu samochodu przed każdą dłuższą trasą. Jeśli w miarę regularnie dbamy o samochód i nie bagatelizujemy żadnej usterki, to przegląd przed urlopem możemy zrobić samodzielnie, ale w  przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy udać się do eksperta. Na co należy zwrócić uwagę?

Hamulce
Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, że podstawą bezpiecznej jazdy są sprawne hamulce. W pierwszej kolejności należy sprawdzić poziom płynu hamulcowego i w razie potrzeby go uzupełnić. Następnym krokiem będzie silne wciśnięcie hamulca przy wyłączonym silniku. Jeśli nie wyczuwamy oporu, powinniśmy się udać do zaufanego serwisu samochodowego. Na końcu naszego testu należy pojechać na pustą drogę, rozpędzić do 50 km/h i gwałtownie zahamować. Dla każdego koła powinny być widoczne ślady hamowania. W ten sam sposób możemy sprawdzić hamulec ręczny. Jeśli samochód nie przeszedł testu, należy udać się do serwisu. 


Opony
Zgodnie z polskim prawem minimalna dopuszczalna wysokość bieżnika wynosi 1,6 mm, ale dla pewności warto zmienić opony już przy 3 mm. W następnej kolejności należy sprawdzić ciśnienie w oponach. Dla większości modeli zalecana wartość wynosi 2,2 bara, ale można je również sprawdzić na tabliczce, którą znajdziemy na drzwiach samochodu lub klapce wlewu paliwa. Nie jest to jednak wartość uniwersalna, gdyż ciśnienie w oponach należy również dostosować do obciążenia samochodu, jeśli nie wiemy jak to zrobić, najlepiej udać się do serwisu samochodowego. 

Płyny
Poziom płynów należy sprawdzać przy wyłączonym, zimnym silniku na równej powierzchni. Prócz płynu hamulcowego, należy sprawdzić również stan oleju silnikowego, płynu do spryskiwaczy i  chłodniczego. Przypominamy, że zbiornik na płyn hamulcowy znajduje się nad pedałem, czyli po otwarciu maski samochodu w prawym górnym rogu. Płyn chłodniczy zazwyczaj ma kolor różowy. Na zbiorniku znajduje się miarka oznaczona dwoma wartościami (min. i max. lub low i full). Poziom oleju silnikowego sprawdzamy za pomocą bagnetu. Należy wyciągnąć go ze zbiornika, przetrzeć czystą szmatką, a następnie włożyć ponowni i sprawdzić poziom oleju, który powinien mieścić się w przedziale wyznaczonym kropkami na bagnecie. Z kolei płyn do spryskiwaczy znajduje się zazwyczaj w zbiorniku z długą rurką. Właściwy poziom musi się znajdować pomiędzy wartością minimalną a maksymalną oznaczoną na zbiorniku kreskami.

Światła
Właściwy przegląd samochodu powinien obejmować również światła. W nowszych modelach samochodów wymiana żarówek wymaga wizyty w serwisie, w starszych, możemy bez problemu zrobić to sami. 

W razie jakichkolwiek wątpliwości lepiej poradzić się ekspertów niż liczyć na to, że i tym razem uda nam się uniknąć awarii w trasie. Nie należy ryzykować, gdyż niesprawny samochód czasem może kosztować więcej niż tylko nerwy i strata czasu podczas urlopu – może nas kosztować zdrowie. Aby uzyskać ekspercką poradę lub zrobić profesjonalny przegląd samochodu, warto udać się do specjalistów z serwisu samochodowego Auto Reduta w Warszawie. 

Licencja: Creative Commons