Wybór okien to decyzja na długie lata. Jeśli nie chcesz tracić pieniędzy, czasu i energii na niepotrzebne problemy, lepiej dokonaj go z rozwagą.

Data dodania: 2016-04-01

Wyświetleń: 1231

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak wybrać okna do mieszkania?

Wystarczy zwrócić uwagę na parę istotnych kwestii, oprócz oczywiście marki okien i renomy firmy, która będzie nam je zakładać.

O czym należy pamiętać, dokonując wyboru okien? Pierwsza kwestia to oczywiście ich szczelność. Okna muszą gwarantować odpowiednią izolację, to jedna z ich podstawowych ról. Szczelne okna to mniejsze wydatki związane z ogrzewaniem i większy komfort termiczny zimą, jesienią czy w wietrzne dni. Nie powinniśmy jednak całkowicie zablokować dopływu powietrza do pomieszczeń, bo mogłoby to między innymi doprowadzić do rozwoju grzybów na ścianach, głównie w pomieszczeniach wilgotnych, jak łazienka czy kuchnia. Nowoczesne okna są wyposażone w specjalne systemu wentylacji, otwierane wywietrzniki i nawiewniki. Szczelność okien jest uzależniona gównie od okuć oraz uszczelek. Jest określana współczynnikiem infiltracji a [m³/(m·h·daPa²/³)]. Do pomieszczeń z wentylacją mechaniczną lub klimatyzacją można wybierać okna o szczelności a<0,3, zaś do pomieszczeń z wentylacją grawitacyjną 0,5<a<1.

Okna powinny być również ciche, szczególnie jeśli mieszkamy w mieście, niedaleko ulicy czy parkingu. W zależności od natężenia hałasu na zewnątrz, wybieramy okna tłumiące od 25 do 40 dB. Tłumienie hałasu to inaczej izolacyjność akustyczna, która zależy głównie od materiału, z którego wykonane są ramy, a także od grubości i rodzaju szyb oraz budowa i typ uszczelek. Znaczenie ma szerokość pustki międzyszybowej, rodzaj wypełniającego ją gazu oraz szczeliny infiltracyjne w oknie. Standardowa izolacja to 32 dB, jednak w przypadku okien wychodzących na ruchliwą ulicę może ona okazać się zbyt mała.

Znaczenie ma również sztywność okien. W przypadku okien drewnianych największy wpływ na ten parametr ma gatunek drewna użyty w produkcji. Ciężkie drewno ma większą gęstość, a zatem jest twardsze i mocniejsze. Dobre właściwości ma drzewo sosnowe, które na dodatek nie należy do najdroższych surowców. Najtańsze jest drewno świerkowe, jednak należy wybierać to odmiany górskiej, nie nizinnej. Największą odporność i wytrzymałość ma modrzew, który jest niestety o wiele droższy. W przypadku okien plastikowych sztywność jest uzależniona od od budowy profili i użytych w nich wzmocnień.

Energooszczędne, wytrzymałe okna to inwestycja na bardzo długo. W każdym przypadku opłaca się poświęcić jej więcej czasu i uwagi. Nie warto też na zakupie okien przesadnio oszczędzać. Raz wydane pieniądze zaprocentują twoją wygodą oraz przyniosą oszczędności jesienią i zimą.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena