Szkocja ciągle potrzebuje jeszcze pracowników. Kryzys w Anglii nie dotknął specjalnie gospodarki Szkockiej, a pomimo wchłonięcia prawie 100 000 pracowników z Europy wschodniej, bezrobocie nawet nie drgnęło.

Data dodania: 2008-08-02

Wyświetleń: 4765

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jedynie brak pracowników hamuje tu rozwój gospodarczy, ciągle, bowiem jest to bardzo atrakcyjny kraj dla inwestorów, którym stworzono tu specjalne warunki. To i napływ funduszy z U.E. gwarantują, że pracy tu nie zabraknie, choć ze względu na spadek cen nieruchomości trudniej jest teraz o pracę w budownictwie.
Mimo spadku wartości funta do złotówki, wzrost płac jest tu na tyle szybki, że częściowo to rekompensuje.
Minimalny zarobek to około 4000 zł miesięcznie dla osób wykonujących najprostsze prace, o wiele więcej zarabiają fachowcy, ale naprawdę dużo, mogą zarobi tu specjaliści z wyższym wykształceniem i dobrą znajomością języka.
Przyjeżdżając do Szkocji w poszukiwaniu pracy, trzeba jednak nastawić się na to, że tutejszym rynkiem pracy rządzą zupełnie inne prawa niż w całej reszcie U.E.
Ważne jest, co zabrać ze sobą z kraju, jak też choćby podstawowa znajomość języka, warto pouczyć się przed wyjazdem, choć kilka tygodni, by poznać podstawowe zwroty ułatwiające komunikację.


W Szkocji możesz pracować na kilka sposobów;- NA KONTRAKT
Czyli być zatrudnionym przez pracodawcę albo agencję (employer), z wyraźnie określoną stawką, jako pracownik (employee).
Stawka może być roczna (per annum), godzinowa (per hour) albo akordowa (price work), pracodawca w Szkocji ma dużą swobodę w kwestii kontraktu, może np. płacić więcej za nadgodziny, ale nie musi, podobnie za noc, sobotę niedzielę.
Kontrakt może być na czas określony np.rok (i to jest właściwie jedyny rodzaj tzw. stałej pracy w Szkocji) albo nieokreślony.
W tym drugim wypadku okres wypowiedzenia przed przepracowaniem roku wynosi tydzień, po roku miesiąc, chyba, że kontrakt przewiduje inaczej, (ale nie mniej).
Możemy też pracować jako pracownik tymczasowy (temporary worker), podpisujemy wtedy w kontrakcie, że zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy zatrudnieni jako pracownik tymczasowy i że nasz pracodawca nie jest zobowiązany do zapewnienia nam pracy w pełnym wymiarze godzin.
Ten sposób zatrudnienia jest często stosowany przez agencje pracy i w praktyce oznacza, że zwłaszcza na początku możemy mieć kilkudniowe przerwy w pracy, ale bywa, że i kilkutygodniowe np. poza sezonem. Może tez się zdarzyć (zwłaszcza w budownictwie), że pracujemy 3 dni dla jednego pracodawcy, a następne 3 dla innego.
Ze względu na to, że podstawą do zatrudnienia i udowodnienia swych umiejętności są referencje, dla osób przyjeżdżających ten rodzaj zatrudnienia jest najlepszym wyborem – po pierwsze pracę dostaniemy szybko (normalna procedura z przyjęciem do firmy na kontrakt, może trwa nawet do 2 miesięcy od złożenia C.V.) po drugie zyskujemy referencje

- SELF EMPLOYMENT
Czyli samozatrudnienie, jest to najprostsza forma działalności gospodarczej, przypomina trochę polską prace na zlecenie.
Rejestracja jest bezpłatna i można jej dokonać w Inland Ravenue (HMRC) do trzech miesięcy od rozpoczęcia takiej działalności.
Podobnie jak na kontrakcie, samozatrudniony może mieć płacone za godziny, od wykonanej pracy, (czyli akord) albo po prostu za zlecenie. Nie musi sam szukać zleceń, może pracować dla jednej lub kilku agencji pracy, które zapewniają mu zlecenia.
Często zdarza się, że duże firmy zatrudniają chętniej samozatrudnionych na okres całej budowy.
Stawki dla samozatrudnionych z reguły są wyższe, łatwiej też o pracę zwłaszcza w budownictwie.
Dodatkowo możemy odliczyć sobie koszty działalności w tym dojazdy do pracy i inne wydatki.
Do pracy w budownictwie konieczna jest jeszcze karta CIS (Construction Industry Scheme). Jej wyrobienie jest równie proste, wystarczy zgłoszenie w lokalnym HMRC.
Składki na ubezpieczenie społeczne nie są już nam potrącane z wypłaty, jak w przypadku kontraktu, ale płacimy je sami. (National Insurance Constributions - NIC) Składka ta dla osób samozatrudnionych jest niska i wynosi 2,10 GBP tygodniowo. Powyżej 5035 GBP płacimy 8% od dochodu.
- WŁASNA FIRMA

Jest tu naprawdę wiele możliwości i rejestracja o wiele prostsza niż w Polsce, ale to jest już całkiem oddzielny temat.

Więcej informacji szczegółowych znajdziesz w serwisie o Szkocji, dla Polaków, pod adresem;
http://www.polska-szkocja.com

Licencja: Creative Commons
0 Ocena