Początkujący karpiarze stają przed wieloma dylematami, z których większość dotyczy wyboru odpowiedniego sprzętu, w tym także kołowrotka, który zaraz po wędzisku stanowi najważniejsze wyposażenie zestawu do wędkowania. Jak kupić produkt, z którego działania będziemy w pełni zadowoleni?

Data dodania: 2015-10-30

Wyświetleń: 1657

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kupno kołowrotka karpiowego – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, jakimi cechami powinien się charakteryzować, bo tylko wtedy będziemy wiedzieć na co zwrócić uwagę w czasie selekcji. O wszystkich najważniejszych parametrach piszę w tym artykule.

W trakcie kupna kołowrotka karpiowego trzeba zwrócić uwagę na:

Konstrukcję – kołowrotków karpiowych używa się do połowu silnych i dużych ryb, więc ich konstrukcja musi być bardzo wytrzymała i masywna. Ważne jest, aby produkt był zrobiony z trwałego i mocnego materiału, który zniesie spore obciążenia występujące przy holu ryby. 

Szpulę – najlepiej, aby szpula kołowrotka karpiowego była bardzo pojemna (idealnie będzie, gdy zmieści się na niej 300 m żyłki o średnicy 0,30), szeroka i płytka. Ta ostatnia cecha produktu ma ogromne znaczenie, gdy łowimy z rzutów, gdzie bardzo ważne jest szybkie rozwijanie się żyłki.

Korbkę – tak jak i cały kołowrotek powinna być zrobiona z wytrzymałego i solidnego materiału, który wytrzyma duże przeciążenia, bo w innym wypadku może się urwać.

Przełożenie – decyduje ono o wytrzymałości sprzętu. Z reguły kołowrotki z mniejszym przełożeniem są trwalsze i służą o wiele dłużej, bo ich eksploatacja nie następuje zbyt szybko. Czym jest przełożenie? To parametr określający liczbę nawojów linki podczas wykonywania pełnego obrotu korbką. 

Hamulec – jego praca powinna być płynna i precyzyjna. Nie może się zacinać i powinno się go dać swobodnie wyregulować.

Rodzaj – w sprzedaży pojawiają się kołowrotki z wolnym biegiem i ze stałą szpulą. Oba rodzaje mają swoich zwolenników i przeciwników, a wybór tego odpowiedniego uzależniony jest od preferencji danej osoby. Bez wątpienia korzystanie z kołowrotków z wolnym biegiem jest dużo przyjemniejsze, ponieważ przy braniu ryby wyciąganie żyłki z kołowrotka następuje płynniej i nie wymaga od nas wykonania żadnych większych czynności oprócz włączenia biegu, które następuje po przekręceniu korbki. Natomiast w przypadku kołowrotków ze stałą szpulą sytuacja wygląda zupełnie inaczej – musimy samodzielnie wyregulować hamulec, tak by żyłka w momencie brania ryby swobodnie się rozwijała, sami złapać szpulę, żeby zaciąć rybę i na końcu dokręcić hamulec przy holu. Osobom początkującym opanowanie tej sztuki może zająć trochę czasu, więc chyba lepiej zdecydować się na kołowrotek z wolnym biegiem.

Obecność karty gwarancyjnej – oczywiście o wiele lepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w sprzęt renomowanego producenta, do którego będzie dołączona karta gwarancyjna. Dysponując nią będziemy mogli, w razie potrzeby, skorzystać z szybkiego i profesjonalnego serwisu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena