Producenci mebli używają coraz to doskonalszych, trwalszych środków, aby zapewnić swoim klientom doskonałą jakość mebli i długą ochronę. Musimy jednak pamietać, że na kupnie mebli się nie kończy i od nas również wiele zależy jeśli chodzi o ich odpowiednią ochronę.

Data dodania: 2015-07-28

Wyświetleń: 945

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nawet najdokonalsze środki nie zapewnią 100% ochrony przez cały czas ich użytkowania. Aby meble wyglądały jak najlepiej i były powodem do dumy, a także służyły jak najdłużej musimy trzymać się kilku zasad.

Niewłaściwa ochrona mebli wykonanych z drewna może doprowadzić do ich zagrzybienia. Szczególnie niebezpieczna jest wilgoć i duże zmiany temperatury otoczenia. Skraplanie się pary wodnej ma bardzo negatywne działanie na drewno. Warto więc stosować odpowiednie preparaty, ale wyłącznie olejowe oraz woski. Gwarantuje to najwyższą jakość i właściwe, trwałe zabezpieczenie.


Zniszczone drewno sosnowe ma widoczne na przekroju czerwono-brunatne przebarwienie, wywołane przez grzyba. Może być popękane i mniej trwałe. Organizmy grzybicze powodują rozkład celulozy zawartej w drewnie a tym samym niszczenie mebli.

Zasadniczym powodem gnicia drewna jest wilgotność na poziomie 40%. Są to optymalne warunki do rozwoju mikroorganizmów. Przez dłuższy czas, minimum 6 miesięcy musi się utrzymywać wilgotność na poziomie 25%. W naturalnych warunkach użytkowych meble mają wilgotność na poziomie 12%, wówczas zagrzybienie nie jest w ogóle możliwe.

Istotne jest dokładne i szczelne pokrycie mebli warstwą lakierniczą lub woskiem. Przez każdy ubytek, otworek w powłoce zabezpieczającej może dostawać się wilgoć, a wraz z nimi zarodniki grzybów. Pod działaniem sił kapilarnych woda ma możliwość wnikania w drobne rysy i pęknięcia przedostając się głęboko w strukturę drewna.

Meble, których przeznaczeniem jest łazienka mogą być dodatkowo zabezpieczone. Środki ochrony drewna rozpuszczalne w wodzie to sole, które przed nałożeniem należy rozpuścić w wodzie. Środki ochrony drewna zawierające rozpuszczalnik dostępne są w formie lakierów oraz jako impregnaty i podkłady. Wnikają one głębiej w strukturę drewna w porównaniu ze środkami rozpuszczalnymi w wodzie.

Żeby zapewnić wytrzymałość i odporność naszych mebli drewnianych na niepożądane działanie wilgoci, bardzo starannie musimy pokryć je woskami lub lakierami. Oczywiście wybieramy takie, które mają stosowne certyfikaty. Warto mieć pewność co do jakości ochrony naszych mebli.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena