Postanowiłem napisać ten artykuł, dla osób, które dopiero wchodzą w temat tworzenia stron internetowych - zarówno jeśli chodzi o tworzenie na własne potrzeby oraz dla tych, które wiążą z tym swoją przyszłość i zamierzają w profesjonalny sposób świadczyć swoje usługi.

Data dodania: 2015-07-07

Wyświetleń: 1339

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tworzenie stron internetowych - jak zacząć?

Jeżeli nigdy nie miałeś z tym do czynienia i zaczynasz od całkowitego zera to powinieneś poznać kilka terminów związanych z projektowaniem stron internetowych.

Co powinieneś umieć - krok po kroku:

1. HTML - tutaj nie ma dużej filozofii, HTML to hipertekstowy język łączników, który pozwala nam na określenie wyglądu strony w przeglądarce oraz sprawienie by była ona interaktywna. Obecnie stosowana wersja to HTML 5. Znaczniki w tym języku umieszcza się w nawiasach ostrokątnych, przykładowo <b>tekst</b> sprawi, że nasz tekst będzie pogrubiony. Tak na prawdę kiedy załapiemy już sposób w jaki to działa to nie ma sensu uczyć się wszystkich znaczników na pamięć, bo zawsze można zajrzeć na stronę poświęconą temu językowi. Początki języka HTML to lata osiemdziesiąte, a rok 1990 to pierwsza oficjalna wersja zaakceptowana przez organizację CERN - W3(World Wide Web). Można powiedzieć, że obecnie tak na prawdę nie używamy HTML tylko xHTML, ale nie chcę Ci mieszać w głowie, więc jeśli zainteresujesz się tą tematyką to na pewno sam znajdziesz na ten temat szczegółowe informacje.

2. CSS - czyli kaskadowy arkusz styli to jakby współdziałający z HTML język pozwalający nam na łatwiejsze edytowanie wyglądu strony. Umożliwia on nam przypisywać do danych fragmentów strony klas i ID co pozwala nam na stosowanie podobnych styli w kilku miejscach strony, bez konieczności przepisywania całego kodu, który dany fragment edytował. Dodatkowo, dzięki temu cały kod stron jest krótszy co przyspiesza ładowanie strony w przeglądarce.

3. PHP - o ile dwa poprzednie terminy określały języki to nie były to języki programowania. PHP natomiast jest właśnie językiem programowania wykorzystywanym do tworzenia stron internetowych oraz aplikacji internetowych działających w czasie rzeczywistym. Obecnie stosowana wersja to PHP 5 i chociaż pracowano nad wersją 6 to tak na prawdę została ona wprowadzona pod oznaczeniem 5.4. Można znaleźć informację, że opracowywana jest kolejna wersji, aby nie wprowadzić zamieszania ma być ona oznaczona jako PHP 7.

4. Bazy MySQL - jest to open-source'owy system do zarządzania bazami danych. Open-sourcowy oznacza, że jest to oprogramowanie wolnodostępne, czyli możemy je za darmo wykorzystywać na użytek prywatny jak i komercyjny. Z początku projekt ten był rozwijany przez firmę Oracle. System ten jest wykorzystywany jako popularne środowisko serwerowe pod platformami Linux.

Jeżeli poznasz 4 powyższe tematy to zanim zaczniesz tworzyć ciekawe strony www czeka Cię sporo praktyki. Uważam, że musisz wykonać co najmniej kilkanaście stron, aż wpadniesz w rytm i utrwalisz sobie wiele najczęstszych i najpopularniejszych stosowanych rozwiązań do tworzenia stron. Ja nie przypadkowo umieściłem te cztery podpunkty w takiej kolejności, ponieważ uważam, że w tej kolejności powinieneś je stopniowo poznawać.

Obecnie zapotrzebowanie na strony internetowe jest bardzo duże i uważam, że spokojnie znajdziesz dla siebie miejsce na rynku. Pamiętaj jednak, by go nie psuć po przez zaniżanie cen i jakości.

Uważam, że powinno Cię również zainteresować tworzenie sklepów internetowych, gdyż ten rodzaj stron jest ostatnio coraz popularniejszy. Kolejnym rodzajem stron, które powstają jak grzyby po deszczu są strony firmowe. Obecnie prowadzenie biznesu bez strony internetowej w praktycznie każdej dziedzinie to strata klientów. Powstają strony www dla nawet najmniejszych biznesów jak na przykład pasmanterie, salony fryzjerskie czy lombardy. Nie wspominając już o takich interesach jak pensjonat czy klubach fitness i siłowni.

Jeżeli myślisz o tym by strony internetowe które tworzysz były kompletnym produktem to warto by było poznać również podstawy jeżeli chodzi o pozycjonowanie oraz grafikę.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena