Zlewozmywaki produkowane są z co najmniej kilku materiałów, mają wiele kształtów, różnią się też rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Materiały Podstawowym czynnikiem decydującym o wyborze i zakupie zlewozmywaków pozostają jednak materiały, a do wyboru mamy zlewozmywaki ze stali nierdzewnej, stali emaliowanej, zlewozmywaki z kompozytów mineralno – żywicznych, albo tworzyw sztucznych czy ceramiki.
Stal nierdzewna ma spore zalety wytrzymałościowe. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i korozję, ma jednak jedną podstawową wadę: na zlewozmywakach ze stali nierdzewnej bardzo widoczne są wszelkiego rodzaju plamy. Utrzymanie takich zlewozmywaków czystości jest dosyć absorbujące czasowo.
Dobrym wyjściem jest wyposażanie kuchni w zlewozmywaki emaliowane, jednak w ich przypadku problemem mogą być uszkodzenia mechaniczne, które powodują odpryski emalii, a w efekcie również korozję. Bardzo dużym powodzeniem cieszą się ostatnio zlewozmywaki z kompozytów mineralno – żywicznych. Struktura tych zlewozmywaków przypomina kamień.
Są to zlewozmywaki wyjątkowo odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, nie tworzą się na nich plamy po wysychającej wodzie, łatwo utrzymać je w czystości. Zlewozmywaki z tworzyw sztucznych są estetyczne, przyjemne w dotyku i łatwe do utrzymania w czystości, niestety większość tworzyw ma ograniczenia temperaturowe, zlewozmywaki mogą ulec uszkodzeniu w przypadku kontaktu z bardzo rozgrzanym naczyniem. Bardzo estetyczne i trwałe są też zlewozmywaki ceramiczne – te kupujemy stosunkowo rzadko ze względu na ich wysokie ceny.
Tak więc, to jaki zlewozmywak wybierzemy zależy od naszych oczekiwań. Możemy po prostu zakupić najprostszy model, ale czy będzie pasował do wystroju kuchni? Musimy to dokładnie przemyśleć.