Ostra, niezawodna, ponadczasowa - oto krótka charakterystyka narzędzia, które wszyscy znamy: siekiery. Służy ludzkości od ponad 14 tysięcy lat. Współcześnie jest niezwykle przydatna, mimo że nastąpił rozwój technologii, a w codziennych czynnościach korzystamy z maszyn. 

Data dodania: 2015-05-20

Wyświetleń: 1243

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Siekiera wydaje się mało skomplikowana, jednak wcale tak nie jest. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie?

We współczesnych siekierach, trzonki najczęściej wykonuje się z takich odmian drewna, które nie są podatne na odkształcenia, są też odporne na wilgoć. Najbardziej popularne drewno to jesion o orzesznik amerykański. Głowica musi być wytrzymała i niezawodna, dlatego tworzona jest z hartowanej stali nierdzewnej.

Ostatnio pojawiają się siekiery wykonane z tworzywa sztucznego, przeważnie z kompozytów włókna szklanego. Tego typu siekiery mają tę zaletę, że połączono w nich na stałe trzonki i głowice, a zapewnia to większą stabilność. Siekiery z tworzyw sztucznych są dodatkowo pokrywane różnymi powłokami antypoślizgowymi na uchwytach. Nie trzeba chyba dodawać, że zwiększa to przyczepność, więc praca jest bardziej efektywna i bezpieczna.

Jakie mamy rodzaje siekier? Wielu osobom wydaje się, że nie istnieje jakiś wybór, że po prostu idziemy do sklepu, a tam czeka na nas jeden rodzaj tego narzędzia. To oczywiście nieprawda. Pierwszym rodzajem jest siekiera kempingowa. Ma niewielkie rozmiary, jest stosunkowo lekka. Ma krótki trzonek oraz głowicę o wadze niezbyt dużej, około pół kilograma. Taka konstrukcja jest idealna na kemping, czyli na przykład jak musimy pociąć drobne gałęzie na ognisko. Przydatna jest również podczas prac przydomowych.

Innym rodzajem są siekiery ciesielskie, sprawdzają się w pracach stolarskich i budowlanych. Są bardzo ostre i precyzyjne. Wiele modeli przydaje się także do prac w gospodarstwie rolnym czy ogrodzie. Bardzo ciężkie, przeznaczone do specjalnych zadań są siekiery rozłupujące. Już sama nazwa wskazuje, z jakim modelem mamy do czynienia. Idealnie nadają się do przygotowywania drewna na opał, do kominków. Wśród ciekawych modeli można wspomnieć o merlinach - są to tak zwane siekieromłoty, czyli są połączeniem młotów z siekierą, a także o toporkach i karczownikach. Oba te rodzaje znakomicie nadają się do prac przydomowych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena