No tak, piła jaka jest każdy widzi, można powiedzieć. Z pozoru to mało skomplikowane narzędzie, ale jak to jest z pozorami - czasami mylą. Każdy model to wynik wieloletniej pracy, ciągłego udoskonalania, testowania nowych rozwiązań.
Ostrze każdej porządnej piły powinno być wykonane ze stopu wysokogatunkowej stali. Taki stop odznacza się wysokim poziomem wytrzymałości, także na pracę w różnych warunkach, jak wysoka temperatura. Piła wykonana ze słabej jakości stali po prostu szybko się złamie, ewentualnie powygina lub stępi. Odpowiedni materiał to nie tylko wytrzymałość, zapewniona powinna być także wygoda podczas pracy - jak najmniejszy opór. Powłoka części tnącej to kolejny ważny element. Najlepiej, żeby była pokryta teflonem, wtedy z łatwością sobie poradzimy z mokrym drewnem czy cięciem wzdłuż słojów. Jednocześnie, teflon ochrania piłę przed korozją.
Wybierając piłę musimy także pamiętać o kolejnym ważnym elemencie - uchwycie. Powinien on być ergonomiczny i gwarantować komfort oraz bezpieczeństwo pracy. Bardzo interesującym rozwiązaniem jest tak zwany uchwyt dwumateriałowy. Z jednej strony solidne i twarde tworzywo gwarantuje odpowiednią wytrzymałość uchwytu, z drugiej zaś elastyczny materiał maksymalizuje komfort pracy. Dzięki temu piła dobrze się prowadzi, więc cięcie jest równiejsze i bardziej dokładne.
Każdy typ piły zapewni należyty komfort pracy, jednakże powinniśmy pamiętać, żeby używać tego sprzętu zgodnie z przeznaczeniem. Najważniejsze są środki bezpieczeństwa i zasady BHP. Piła to niebezpieczne narzędzie i nierozsądnie użyte może stać się przyczyną nieprzyjemnego w skutkach wypadku. Pamiętajmy więc o tym zawsze, żeby przypadkiem nie zrobić sobie krzywdy. Wystarczy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa, żeby nie narazić się na nieprzyjemności.