Ten sen bardzo łatwo spełnić. Wystarczy zaaranżować ogrodową przestrzeń relaksu tak, jak powszechnie robi się to w ciepłych krajach. Mowa o hamaku. Ale hamak hamakowi nierówny, dlatego w tym artykule zwracamy uwagę, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze idealnie dopasowanego modelu.
Podstawowe rozróżnienie dotyczy formy hamaku. Klasyczny, przeznaczony do leżenia, może być rozwieszony między drzewami, poręczami lub zamocowany na specjalnym stelażu. Takie rozwiązanie wymaga jednak sporej przestrzeni, a także odpowiedniego jej dopasowania. Nie w każdym ogrodzie znajdą się wystarczające duże drzewa rozstawione dokładnie na wymaganą dla hamaka szerokość. Z podobnym problemem można spotkać się przy próbie zawieszenia hamaka na tarasie. W tym przypadku najbardziej optymalny będzie stelaż, który jednak stanowi istotny dodatkowy wydatek.
Zaletą tradycyjnych hamaków jest oczywiście wygoda i komfort. W ciepłą gorącą noc z powodzeniem zastąpią łóżko w dusznym domu. Mogą być też miejscem wspólnego wypoczynku z ukochaną osobą. Do tego potrzebować będziesz większego dwuosobowego modelu o większym udźwigu.
Alternatywą dla długich i rozłożystych hamaków są tzw. fotele hamakowe. Wypoczywa się w nich jak w przepastnym siedzisku. Niektóre modele posiadają dodatkową podpórkę pozwalającą komfortowo wyciągnąć nogi. A gdy jeszcze fotel wyposaży się w mięciutkie poduchy zyskuje się wyjątkowo wygodny kącik relaksu.
Fotel hamakowy można zawiesić na lince oplecionej wokół grubego konara drzewa lub na specjalnym stelażu. To także doskonały wybór na balkon czy taras, gdyż fotel łatwo zamontować pod sufitem. Sprawdzi się to nawet w warunkach miejskich.
Wybierając hamak warto zwrócić na materiał, z którego jest wykonany. Najlepszy będzie ten pleciony ręcznie z włókien bawełnianych. Będzie nie tylko wytrzymały, ale zapewni też doskonałą cyrkulację powietrza, a tym samym przyjemny klimat nawet podczas upalnego dnia.