Świece zapachowe zyskują coraz większą popularność. Zamknięte w eleganckich szklanych słojach gwarantują nie tylko piękny zapach, ale stanowią też ciekawe dopełnienie wystroju wnętrza. Co zrobić jednak w sytuacji, gdy zakupiona w sklepie internetowym świeca dociera do nas rozbita lub pęknie w trakcie jej użytkowania?

Data dodania: 2015-03-09

Wyświetleń: 2203

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rozbita świeca? To nie problem!

Świece zapachowe takich marek jak Yankee Candle, Kringle Candle czy Village Candle to niemały wydatek. Ich cena waha się w granicach od czterdziestu do nawet stu kilkudziesięciu złotych zależnie od wielkości. Najłatwiej kupić je w sklepach internetowych. Kiedy jednak w czasie dostawy albo nawet podczas użytkowania słoik świecy ukruszy się albo pęknie, trzeba ratować sytuację, by nie wyrzucać pieniędzy w błoto. Istnieją dwie metody naprawiania świecy:

 

Pierwszy sposób polega na przetopieniu świecy na woskowe tartaletki, które można potem wykorzystać na specjalnie do tego celu przeznaczonym kominku (podobnym jak ten do olejków eterycznych, ale nieco większym i wyższym, bo woski nie potrzebują tak wysokiej temperatury jak olejki). Metoda ta jest pomocna w przypadku małych świec, gdyż z dużej świecy wyjdzie po prostu zbyt wiele tartaletek (dla przykładu – gotowa tartaletka woskowa marki Yankee Candle ma gramaturę 22g, a duża świeca tej samej marki – 623g, a więc z takiej świecy może powstać niemal 30 tartaletek).
Co będzie nam potrzebne:

 1. młotek
 2. ostry nóż
 3. podkładka lub deska do krojenia
 4. garnek (najlepiej taki, którego potem nie wykorzystamy już do żywności)
 5. silikonowe foremki do muffinek
 6. ewentualnie ręcznik lub ściereczka

Świecę wkładamy na około dobę do zamrażarki, by wosk łatwiej odchodził od ścianek słoika. Po tym czasie owijamy słój ręcznikiem lub ściereczką i uderzamy kilkukrotnie młotkiem, by rozbić szkło. Robimy to ostrożnie, by się nie skaleczyć. Kiedy oczyścimy świecę z resztek szkła, kroimy ją na mniejsze kawałki, by łatwiej się rozpuszczała. Umieszczamy w garnku i podgrzewamy na małym ogniu lub w kąpieli wodnej do całkowitego rozpuszczenia. Wosk przelewamy do silikonowych foremek. Czekamy aż całkowicie ostygnie i stwardnieje. Gotowe tartaletki przekładamy do szczelnych woreczków strunowych.

 

Drugą metodą jest po prostu przełożenie świecy do nowego słoja.

Czego potrzebujemy:

 1. młotek
 2. ostry nóż
 3. podkładka lub deska do krojenia
 4. garnek (najlepiej taki, którego potem nie będziemy już używać do żywności
 5. ewentualnie ręcznik lub ściereczka
 6. słoik (czysty i suchy, możliwie jak najbardziej zbliżony swoim rozmiarem do oryginalnego, posiadający szczelną zakrętkę lub zatyczkę)

Początkowo postępujemy dokładnie tak samo jak w przypadku pierwszej metody – umieszczamy świecę na około 24h w zamrażarce. Po tym czasie rozbijamy słój (można owinąć słoik ściereczką, by szkło nie odpryskiwało podczas uderzeń młotkiem). Jeśli chcemy osiągnąć lepszy efekt, możemy odkleić etykietkę z oryginalnego słoja i nakleić ją na nowy. Kolejny etap to dopasowanie średnicy świecy, by zmieściła się do słoika. W tym celu ostrym nożem skrawamy boki świecy. Pozostały ze skrawania wosk umieszczamy w garnku i topimy na małym ogniu. Roztopiony wosk wlewamy do słoika – wypełni on przestrzeń między trzonem świecy a ściankami słoika.Metody te wydają się skomplikowane, jednak w praktyce wszystko przebiega łatwo i szybko. Nie potrzeba żadnych szczególnych umiejętności, by naprawić rozbitą świecę.
Warto pamiętać jednak o tym, by robić to z daleka od dzieci i zwierząt. Przydatne może okazać się także zabezpieczenie oczu przed odpryskującym szkłem (zwykłe okulary wystarczą) i założenie rękawiczek ochronnych, by nie pokaleczyć dłoni. Po rozbiciu słoika warto odkurzyć pokój z ewentualnych resztek szkła. Wszystkie opisane powyżej czynności przeprowadzać należy w dobrze wentylowanych pomieszczeniach (najlepiej przy otwartym oknie lub na świeżym powietrzu), gdyż wosk wydziela silny zapach.
Powodzenia!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena