Wybór materiału wykończeniowego na tarasy bywa dość prosty. Zastanawiamy się co bardziej w naszym guście, co bardziej się sprawdzi? - deski czy kafle... kafle czy deski?Czy mamy tylko taki wybór? - otóż nie. Możemy wybrac posadzkę na taras wykonaną z żywicy.

Data dodania: 2015-01-03

Wyświetleń: 13920

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Posadzki z żywic na taras

Jest kilka rodzajów posadzek poliuretanowych, które można zastosować do wykończenia tarasu, czy zewnętrznych schodów wejsciowych.

Technologia nie jest wprawdzie już nowa, ale są nowe rodzaje żywic, modyfikowane pod kątem wykorzystania ich na zewnątrz. Najprostszy sposób użycia żywicy na taras, to wykorzystanie farby żywicznej do pomalowania uprzednio przygotowanego podłoża betonowego. Szeroka gama kolorów pozwala na dokonanie dobrego wyboru i możemy cieszyć się gładką, barwna powierzchnią na tarasie , czy schodach. Warunkiem uzyskania estetycznej, równej powierzchni jest jakość i stan podłoża betonowego, na który farba żywiczna będzie nakładana. Powłoka nie jest gruba, zatem powierzchnia betonu musi być idealnie równa.
Chcemy mieć schody wejściowe w wersji antypoślizgowej? - ta technologia na to pozwala. Rozłożoną warstwę farby posypujemy kruszywem kwarcowym, po utwardzeniu odkurzamy niezwiązane resztki kruszywa i zamykamy powierzchnię kolejna warstwą (warstwami) farby. Chcemy na wiosnę zmienić kolor, bądź odcień naszej posadzki? - zrobimy to w prosty sposób - po odpowiednim przygotowaniu istniejącej posadzki nakładamy nową warstwę farby żywicznej.

Technologia wydaje się mało skomplikowana, ale tylko profesjonalne wykonanie, w odpowiednich warunkach, na odpowiednio przygotowanym podłożu gwarantuje satysfakcję na długi czas. Użycie epoksydu czy poliuretanu, który nie jest odporny na UV spowoduje, że kolor posadzki wyblaknie w krótkim czasie.

Dlatego nie należy ryzykować wykonywania posadzek żywicznych bez zaproszenia do tego wykwalifikowanej firmy. Wiedza i doświadczenie w tej dziedzinie, to warunek wykonania posadzki nie tylko ładnie, ale też i dobrze.

Kto miał okazję słyszeć o pasadzkach żywicznych do mieszkania, ten zapewne słyszał o kamiennym dywanie. Ten materiał z powodzeniem można także zastosować na zewnątrz, używając kruszyw barwionych farbą żywiczną UV stabilną i łączenie ich żywicą, która będzie również odporna na działanie UV.
Niepowtarzalny wygląd tej wykładziny może pozostawiać daleko z tyłu inne materiały wykończeniowe na tarasy. Naturalne kruszywo kwarcowe, a także kruszywo marmurowe, tworzy niezwykle atrakcyjną powłokę o fakturze grubego dywanu. Ażurowa faktura posadzki sprawia, że na powierzchni nie utrzymuje się woda. Odprowadzana jest ona na bieżąco przez kanaliki pomiędzy kruszywem, po wodoszczelnej membranie poliuretanowej, wykonanej pod warstwą kruszywa. Materiałem tym można obłożyć również powierzchnie pionowe stopni, czy cokoliki przy ścianie budynku.

Wytrzymałość i długotrwały efekt posadzki zależy od odpowiedniego doboru materiałów,  użycia odpowiedniej ilości żywicy do spojenia kamyków i wykonania wszystkich składników systemu z zachowaniem rygorystycznych zasad technologii.
Nie warto oszczędzać na jakości materiałów, ponieważ możemy zapłacić tym, że kolor kruszywa szybko straci swą pierwotna barwę, a zbyt mała ilość żywicy użytej do łączenia kruszywa spowoduje jego wykruszanie.

Szukając wykonawcy posadzek żywicznych upewnijmy się, że cechuje go doświadczenie w tej dziedzinie, ponieważ nawet tak prozaiczna rzecz ,jak tępo prac przy szybko reagujących składnikach, decyduje o końcowym wyglądzie i wytrzymałości posadzki.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena