Posadzki na bazie żywic, to nie tylko gładka kolorowa powierzchnia jaką znamy z hal przemysłowych. Galopujący rozwój tej technologii stworzył nowe możliwości i nowe zastosowania tego materiału. Możemy wykorzystać żywicę jako płynną wylewkę, ale również zastosowanie odpowiednio modyfikowanej żywicy bezbarwnej pozwala na wykonanie posadzki w tzw. wersji szpachlowej, znanej szerzej jako Kamienny Dywan.
Gładka kolorowa posadzka
Ten typ posadzek wykonywany jest z żywicy epoksydowej lub poliuretanowej w postaci płynnej, z dodatkami wypełniaczy i barwników. Wizualnie oba rodzaje żywic nie są mocno zróżnicowane, jest jednak subtelna różnica w użytkowaniu, ponieważ żywica poliuretanowa jest dużo bardziej miękka, co sprawia wrażenie większego komfortu podczas chodzenia po niej i daje odczucie ciepłego materiału. Dodatkowo to głównie poliuretany sa bardziej UV stabilne, co nie jest bez znaczenia przy wyborze koloru białego, który to jest dominujący na tą chwilę wśród klientów korzystających z tej technologii.
Kamienny dywan
Wciąż nie doceniany w naszym kraju, mimo iż od lat w kajach zachodnich jest na kamienny dywan nieustająca moda. Ten rodzaj posadzek jest jednym z najciekawszych i najbardziej przyjemnych dla oka. Kto miał okazję chodzić po takiej posadzce, wie jakim zaskoczeniem jest uczucie miękkości i wrażenie ciepłego podłoża pod stopą. Kruszywo kwarcowe używane do tej technologii jest przygotowywane w formie otoczaków, selekcjonowane na kilka granulacji i barwione w szerokiej gamie kolorów. Stosowane jest również naturalne kruszywo marmurowe, uzyskiwane z bloków marmuru odpowiednio mielonych i selekcjonowanych na klika frakcji. Dostępne jest obecnie około 25 kolorów naturalnego kruszywa marmurowego z przeznaczeniem do kamiennych dywanów. Taka marmurowa wykładzina ma luksusowy charakter o naturalnym wyglądzie. Optycznie powiększa pomieszczenie i daje efekt ciepłego mieszkania. Posadzka ma wygląd ekskluzywnego dywanu, ale jest jednocześnie bardzo trwała, odporna na zarysowania, a ze względu na zastosowanie żywicy, wbrew pozorom łatwa do utrzymania w czystości, ponieważ kurz i zabrudzenia nie są przez nią wchłaniane. Pielegnacja takiej posadzki, to głównie odurzanie. W przypadku poważniejszych zabrudzeń ( wylana kawa, wino ), możemy `wyprać` posadzkę podobnie jak dywan, odkurzaczem sprzątającym na mokro.
Bardzo istotną cechą, której nie można pominąć w czasach, kiedy co druga osoba jest alergikiem, to fakt że posadzki epoksydowe i poliuretanowe są całkowicie bezpieczne, neutralne dla człowieka. Zatem nie tylko można je zastosować w szpitalu na oddziale noworodków, ale z powodzeniem będą przyjazne w naszej sypialni, pokoju, salonie.