Proces starzenia się jest skomplikowany i wiąże się nie tylko ze zmianami w strukturze skóry, ale również w strukturze mięśni, kości oraz tkanki tłuszczowej. 

Data dodania: 2014-12-17

Wyświetleń: 3083

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odmładzanie bez skalpela

Przemysł kosmetyczny milczy na temat wiotczenia skóry i migracji twarzy skupiając się głównie na przeciwdziałaniu zmarszczkom, które większość z nas uważa za główną oznakę upływającego czasu. Tymczasem to tylko niewielki komponent całego procesu, który tak naprawdę nie ma większego wpływu na ogólny wygląd twarzy. Rozumiejąc istotę starzenia się skóry mamy szansę uniknąć wielu rozczarowań związanych z brakiem efektów stosowania drogich kremów przeciwzmarszczkowych, maseczek czy zabiegów kosmetycznych, które miały zdziałać cuda. Osobę w starszym wieku bez problemu rozpoznamy nie po zmarszczkach, ale po kształcie twarzy. Chodzi tu, między innymi o utratę objętości, z wiekiem nasza skóra staje się wiotka, przez co twarz traci wyraźne kontury i owal. Takie zmiany zazwyczaj są bardzo subtelne i zachodzą długo, dlatego stają się trudne do wychwycenia. Na tym etapie skóra robi się mniej sprężysta, najczęściej powstają głębokie zmarszczki, twarz traci blask i zaczyna potrzebować bardzo intensywnej pielęgnacji. Mięśnie twarzy ulegają osłabieniu, co jest powodem powstawania „kurzych łapek”, zmarszczek na czole, opadających policzków oraz brwi. Za zmiany w kształcie twarzy odpowiada rozmieszczenie poduszeczek tłuszczu. Ich jakość oraz lokalizacja zależy od tkanki łącznej oraz kolagenu, które z wiekiem niestety ulegają znacznemu osłabieniu. Migracja tłuszczu jest odpowiedzialna za pojawianie się nieregularnej linii żuchwy, spłaszczonych policzków, zmarszczki nosowo-ustnej i opadającej górnej powieki. Z wiekiem dochodzi również do utraty gęstości skóry, która staje się cieńsza, a przez słabe ukrwienie traci kolor i robi się ziemista. Niestety, nie ma złotego środka, dzięki któremu można byłoby zatrzymać upływający czas, można jednak znacznie opóźnić proces starzenia się skóry. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli nam lepiej zapanować nad zachodzącymi zmianami oraz ich tempem.

 

Oczyszczanie


Pierwszym krokiem w dążeniu do opóźnienia procesów starzenia się skóry jest dokładny demakijaż. Pamiętajmy, że skóra twarzy potrzebuje specjalnego traktowania, dlatego pielęgnacja powinna być oparta na właściwym doborze preparatów kosmetycznych. Nasza cera nie lubi mydła, które niszczy jej barierę ochronną i wysusza, dlatego najlepiej wybierać spośród kosmetyków takich jak żele myjące czy mleczka. Drugim etapem prawidłowego oczyszczania jest tonizowanie – tonik przywróci skórze właściwy poziom PH. Codzienne zabiegi pielęgnacyjne warto uzupełnić o złuszczanie naskórka za pomocą peelingów, które poprawią koloryt skóry i dodadzą jej blasku. Wieczorny demakijaż należy wykonywać starannie, aby przez noc skóra mogła się zregenerować.

 

Pielęgnacja


W pielęgnacji przeciwstarzeniowej nawilżenie, to podstawa. Dobrze nawodniona skóra na dłużej zachowa młodość, w tym wypadku wystarczy regularne stosowanie kremów nawilżających, które będą zapobiegać przesuszaniu się skóry. Kluczowe znaczenia w pielęgnacji cery dojrzałej mają składniki aktywne takie jak:

  • Koenzym Q10, który bierze udział w procesie wytwarzania komórek, dotlenia je oraz chroni przed niszczącym wpływem wolnych rodników.

  • Kwas hialuronowy, który przywraca właściwe nawilżenie i ujędrnia skórę.

  • Retinol, który spłyca zmarszczki oraz rozjaśnia przebarwienia.

  • Witamina C, która poprawia stan skóry i hamuje procesy starzenia.

  • Peptydy mające właściwości ujędrniające i wygładzające zmarszczki.

 

Ochrona przeciwsłoneczna


Słońce ma pozytywny wpływ na zdrowie, jednak w nadmiernych ilościach szkodzi - promieniowanie UV jest jednym z głównych czynników przedwczesnego starzenia się skóry. Promienie słoneczne powodują, że w skórze zmniejsza się ilość włókien kolagenowych, a włókna elastyny tracą sprężystość i stają się kleiste. W efekcie skóra traci elastyczność, jest szorstka, dochodzi do powstawania zmarszczek i plam starczych. Nasza cera potrzebuje ochrony przeciwsłonecznej niezależnie od pory roku, nawet krem ze stosunkowo niskim filtrem SPF15 jest w stanie zapewnić skórze 92-procentową ochronę przed szkodliwym promieniowa­niem. 

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena