Wybór odpowiedniego pokrycia podłogowego jest kluczowy nie tylko ze względu na efektowny wygląd pomieszczenia, ale również swoją trwałość, wytrzymałość oraz łatwe utrzymanie w czystości. Dlatego wtedy, gdy planuje się wykończenie wymarzonego domu czy mieszkania lub też remont, warto przyjrzeć się wszystkim propozycjom.

Data dodania: 2014-12-04

Wyświetleń: 1563

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Parkiet w domu – naturalne piękno i trwałość na lata

Obecnie dużym powodzeniem cieszą się głównie panele podłogowe – tanie, łatwe w układaniu, odporne na ścieranie i wilgoć. Jednak ci, którzy szukają bardziej ekskluzywnego wykończenia, częściej decydują się na podłogi z naturalnego drewna, w tym na parkiety. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat, zapraszam do lektury poniższego artykułu.

Tradycja w nowoczesnym wydaniu

Drewno w domach towarzyszy nam od wieków. Teraz również jest wybierane bardzo chętnie i w sklepach na kupujących czeka pełna gama najróżniejszych artykułów do wykończenia podłogi naturalnym drewnem.

Parkiety to przycięte na wymiar deszczułki, które inaczej nazywane są klepkami – są one najczęściej łączone na wpust i pióro, dlatego nie są skomplikowane w układaniu. Ich grubość wynosi od 15 do 22 milimetrów, długość z kolei może dochodzić nawet do 200 centymetrów zależnie od modelu. Obecnie najczęściej wybierane są deszczułki dłuższe, które układane są w różnorodne wzory, na przykład równolegle jak cegły czy też w jodełkę.

Trwałe drewno naturalne

Do produkcji wykorzystuje się specjalnie dobrane naturalne drewno. Wyróżnia się ono wytrzymałością, ładnie się starzeje, jest ciepłe, czyli poprawia właściwości termoizolacyjne pomieszczeń. Podłogi wykonane z drewna służą latami. Nawet jeżeli zaczną pojawiać się na nich widoczne rysy, można poddać je procesowi cyklinowania. Prawidłowo użytkowana i konserwowana podłoga drewniana może spokojnie posłużyć nawet ponad 100 lat!

Pełna gama wzorów

Parkiet daje wprost nieograniczone możliwości kompozycji. W sprzedaży dostępne są różne typy materiałów na parkiety – dużym powodzeniem cieszą się te z drewna dębowego, które jest twarde. Także można zakupić parkiety z drewna egzotycznego, na przykład z bambusa, który jest dodatkowo odporny na wilgoć. Taka podłogę można zastosować nawet w łazience.

Wady? Głównie wysoka cena

Niestety, największą wadą jest wysoka cena parkietów drewnianych. Jest ono drogie w porównaniu z innymi materiałami wykończeniowymi. Warto też pamiętać, że parkiety nie współgrają z ogrzewaniem podłogowym, ponieważ istnieje ryzyko ich wypaczenia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena