Sieć Tor to jedna z najpopularniejszych obecnie metod bycia anonimowym w sieci. Tor to skrót od „The Onion Router”, w wyniku czego taka sieć nazywana jest „siecią cebulową”. Podłączając się do sieci Tor możemy surfować po sieci incognito. Stajemy się prawie niemożliwi do namierzenia.

Data dodania: 2014-10-09

Wyświetleń: 2549

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak korzystać z sieci Tor i przeglądarki Tor Browser

Zanim zaczniemy korzystać z sieci Tor, warto przyswoić trochę teorii i dowiedzieć się, dlaczego Tor jest uznany za taki bezpieczny i faktycznie ukrywający tożsamość użytkownika w sieci. Czy Tor jest faktycznie nie do złamania? Czy możemy się w tej sieci czuć absolutnie bezpieczni i w 100% anonimowi? Nie ma zabezpieczeń nie do złamania, ale sieć Tor jest obecnie jedną z najlepszych dostępnych metod na zachowanie prywatności i anonimowości w sieci.

Czym jest sieć Tor?

Wszystko sprowadza się do sposobu otwierania stron i architektury sieci. Tor, jako że jest siecią, jest pajęczyną tysięcy serwerów proxy. Jak wiemy, łącząc się do pojedynczego serwera proxy możemy zmienić swoje IP i w sieci przedstawiać się jako użytkownicy pochodzący np. ze Stanów Zjednoczonych. I do tego wystarczy jeden serwer proxy. W sieci Tor natomiast na nasze surfowanie nie oddziałowuje jeden, a wiele, wiele więcej serwerów proxy.

Za każdym razem, kiedy otwieramy stronę i następuje szereg połączeń, różne serwery proxy „wchodzą” pomiędzy nas, a adres docelowy strony, którą otwieramy. Jedno połączenie ze stroną wiąże się ze skorzystaniem z kilku serwerów maskujących nasz adres IP na każdym jednym przystanku. I to właśnie czyni sieć Tor tak bezpieczną i anonimową - zanim się połączemy z miejscem docelowym (adresem strony), nasze połączenie jest przetransferowane przez kilka przestanków. Jesteśmy ukrywani nie jedną warstwą, ale kilkoma.

Jak wejść do sieci Tor?

Z sieci Tor możemy skorzystać za pomocą przeglądarki Tor Browser. To zmodyfikowana wersja przeglądarki Firefox, która przy uruchomieniu łączy użytkownika do sieci za pomocą specjalnego narzędzia.

Po zainstalowaniu Tor Browser należy uruchomić przeglądarkę plikiem „Start TOR Browser”. Na ekranie wyświetli się tzw. „Panel kontrolny Vidalii”, czyli narzędzie łączące użytkownika do sieci tuż przed rozpoczęciem surfowania po stronach.

Podłączanie do sieci Tor

Należy poczekać do momentu, aż pasek postępu dojdzie do samego końca i otrzymamy komunikat o pozytywnym podłączeniu. Vidalii automatycznie uruchomi główny ekran przeglądarki Tor Browser, a na ekranie powinien wyświetlić się kolejny komunikat z naszym nowym adresem IP (tymczasowym).

TorBrowser - okno przeglądarki

Możemy teraz normalnie korzystać z przeglądarki i otwierać strony anonimowo. W sieci Tor znajdziemy także strony dostępne tylko i wyłącznie dla użytkowników Tora (nie da się do nich podłączyć przez zwykłe połączenie z Internetem). Wyszukiwarkę takich stron znajdziecie w serwisie TorSearch.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena