Przede wszystkim jest to wygląd i wygoda. O gustach się nie dyskutuje i trudno obiektywnie ocenić wybrany odcień czy rozmiar drzwi wejściowych. Natomiast można porównywać parametry techniczne wyrobów różnych firm lub też produktów jednego producenta, ale pochodzących z różnych linii i wykonanych z różnych materiałów.

Data dodania: 2014-09-29

Wyświetleń: 890

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jakim kryteriami należy  się kieować, wybierając drzwi zewnętrzne?

Patrząc na parametry techniczne widzimy o ile cieplejsze są na przykład drzwi o grubości 10cm w porównaniu z drzwiami o grubości 7cm. Widać także jak na współczynniki wpływają poszczególne technologie wykonania drzwi.

Dwa podstawowe parametry, które należy przeanalizować biorąc pod uwagę zakup drzwi zewnętrznych do domu lub mieszkania to izolacyjność termiczna oraz izolacyjność akustyczna.

Izolacja termiczna

Skrzydło drzwi może posiadać różną izolacyjność termiczną, w zależności od materiału, z jakiego jest zbudowane. Współczynnik U (współczynnik przenikania ciepła) określa izolacyjność termiczną w budownictwie. Zgodnie z układem SI określa się ten współczynnik w W/(m2K), czyli w watach na metr kwadratowy-kelwin. Im niższy ten współczynnik, tym mniej ciepła przenika przez powierzchnię. Należy zwrócić uwagę, aby podany współczynnik U dotyczył całego skrzydła drzwiowego, a nie tylko jego fragmentów.

Orientacyjne wartości współczynnika U dla różnych materiałów przedstawiają się następująco: drewno U=2 do 1,1, stal 2,5 do 1,8, aluminium 2,5 do 1,1, plastik (PCW) 2,5 do 1,2. Duże znaczenie dla wartości tego współczynnika ma oczywiście grubość warstwy ocieplającej i sposób łączenia elementów, z których skrzydło jest wykonane. Do najczęściej występujących materiałów ocieplających skrzydło drzwiowe możemy zaliczyć piankę poliuretanową, wełnę mineralną i styropian.

Oprócz izolacyjności samego skrzydła, ważne jest także odpowiednie zaizolowanie połączenia ościeżnicy i progu z drzwiami, aby uniknąć mostka termicznego wokół skrzydła, gdzie będzie uciekać ciepło. Najlepsze są futryny z PCW lub aluminium. Posiadają one dodatkową izolację termiczną. Sam styk skrzydła i ościeżnicy musimy zaopatrzyć w uszczelki z gumy syntetycznej lub elastomeru termoplastycznego.

 

Izolacja akustyczna

Współczynnik izolacyjności akustycznej Rw wyrażony w decybelach definiuje jak bardzo dźwięk zostanie stłumiony przy przejściu przez skrzyło drzwiowe. W zależności od materiału, z którego drzwi są wykonane, współczynnik może wynosić: dla drewna 25-36dB, aluminium 30-44dB, PCW nawet do 50 dB, dla drzwi o specjalnej konstrukcji.

Warto zwrócić uwagę, że izolacyjność termiczna i akustyczna „idą w parze”, tzn. możemy spodziewać się poprawy obu tych współczynników wraz ze wzrostem grubości skrzydła. Izolacja termiczna pełni również funkcję dźwiękochłonną. Dodatkową poprawę współczynnika można uzyskać przez uszczelnienie ościeżnicy na styku ze skrzydłem drzwiowym. W niektórych typach drzwi, zwłaszcza stalowych, dodatkowym wyciszeniem może być wewnętrzne wykończenie tapicerskie.

 

Mamy nadzieję, że przedstawiony opis parametrów technicznych drzwi umożliwi czytelnikowi bardziej świadomą analizę parametrów technicznych wyrobów oferowanych przez producentów stolarki drzwiowej. Należy tak dobierać drzwi, aby wartości te spełniały wymagania norm. Wymagania te dla izolacyjności akustycznej dla drzwi wejściowych do domu jednorodzinnego wynoszą 25dB. Izolacyjność termiczna określona współczynnikiem U musi być mniejszy niż 1,7W/(m2K) i wartość ta będzie maleć w kolejnych latach, tak aby montowane drzwi były coraz cieplejsze, aż do wartości 1,3W/(m2K) w 2021 roku.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena