Jak dobrać kolory w mieszkaniu? Czym się kierować, aby kolory tworzyły odpowiedni nastrój, przywoływały w pamięci obrazy z wakacji lub pobudzały umysł do pracy? Artykuł pokazuje ciekawy pomysł wykorzystania programów webmasterskich na potrzeby aranżacji wnętrz

Data dodania: 2008-06-10

Wyświetleń: 19458

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak dobrać kolory w mieszkaniu? Czym się kierować, aby kolory tworzyły odpowiedni nastrój, przywoływały w pamięci obrazy z wakacji lub pobudzały umysł do pracy? Wyobraźmy sobie plażę nad polskim morzem, kolor piasku, wypłowiałą zieleń trawy na wydmach i kolor morza. Inny obraz. Może górski las? Soczysta zieleń świerków, rdzawo szary kolor górskich szczytów i błękit bezchmurnego nieba. Natura nie myliła się w doborze kolorów, współgrają ze sobą harmonijnie.


Samodzielnie możemy również dobrze dobierać kolory, kto nie ma naturalnego wyczucia może pomóc sobie programami komputerowymi.

Na początek ściągniemy kolory z fotografii. Za pomocą programów typu „color picker” możemy pobrać próbkę koloru. W programie do obróbki fotografii (photoshop, gimp) rysujemy kwadraty w kolorach próbek ze zdjęcia (te programy mają własny próbnik kolorów). Taką paletę możemy przełożyć na system numerów kolorów (NSC, RAL) zrozumiałych dla mieszalników farb. Nie znaleźliśmy programów, które przekładałyby kolory zapisu komputerowego HEX, RGB na system NCS. Dlatego nie obędzie się bez wzornika kolorów lub przynajmniej „listków” NCS.

Będzie to paleta kolorów ze zdjęcia, jednak jeśli podoba nam się jeden kolor i dobieramy kolory do niego, przyda nam się program Top Style Lite. Jest to programik dla twórców stron internetowych, ale ma pewne właściwości, które można wykorzystać przy planowaniu kolorystyki w mieszkaniu. Program dysponuje pipetą - próbnikiem kolorów. Pobiera kolor ze zdjęcia i przekłada go na zapis cyfrowy przeważnie HEXADECYMAL NY (czyli #XXYYZZ) . Do tego program sugeruje kolory komplementarne, harmonijne lub kontrastowe. Analogicznie do sytuacji opisanej wcześniej, warto w programie graficznym stworzyć sobie kwadraty z kolorami i porównać w większym formacie, jak zrobiliśmy to na rysunkach poniżej.zimowy poraneklato


jesieńkolory morza sródziemnego

Innym rozwiązaniem jest internetowa aplikacja ColorJack (http://www.colorjack.com/sphere/), przy pomocy której stworzyliśmy ciekawe palety kolorów widoczne na obrazkach. To również program dla webdesignerów, ale my wykorzystaliśmy go do stworzenia palet kolorów do wnętrz. Z programem możemy szukać inspiracji, bawić się suwakami na kole barw, próbować dobierać kolory do naszej ulubionej barwy. Teraz stworzenie dobrej palety kolorów do mieszkania to chwila przed komputerem.

Pamiętać należy, że opisaliśmy programy służące projektowaniu stron internetowych. W rzeczywistości farby mają różne cechy decydujące o percepcji koloru danej farby, różne są stopnie połysku, naświetlenie, sąsiedztwo innych kolorów. Mimo tego metody, które opisaliśmy mogą podsunąć nowe pomysły i ułatwić wybór kolorów do mieszkania.

O kolorach nie powiedzieliśmy prawie nic. Z czasem opiszemy właściwości kolorów, postrzeganie kolorów przez ludzkie oko i wpływ, jaki na człowieka wywołują. Zachęcamy do serwisu o dekoracjach wnętrzW intro artykułu wykorzystaliśmy zdjęcie ze strony http://www.marszu.com
Licencja: Creative Commons
0 Ocena