Różnokolorowe, kwitnące kwiaty są ozdobą naszego ogrodu. Ożywiają go i nadają mu niepowtarzalnego uroku, dlatego chcemy się cieszyć nimi jak najdłużej. Najpopularniejsze gatunki kwiatów roślin kwitną jednak krótko, dlatego warto dobierać je w sposób, który zapewni nam kolorowy ogród przez cały sezon.

Data dodania: 2014-08-07

Wyświetleń: 1378

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przydomowy ogród jest miejscem, w którym możemy puścić wodzę fantazji i pobawić się konwencją. Dlatego obok najpopularniejszych roślin warto sadzić gatunki rzadziej spotykane, a równie ciekawe. Dzięki temu nasz ogród będzie tętnił życiem już od wczesnej wiosny, a kolorowymi płatkami kwiatów będziemy się cieszyć nawet w trakcie chłodnej jesieni.

 

Rośliny kwitnące już od marca…

Po długiej i mroźnej zimie z utęsknieniem wyczekujemy pierwszych oznak wiosny. W tym okresie najlepiej sprawdzą się rośliny cebulowej, u których pierwsze kwiaty mogą pojawić się już pod koniec lutego. W ogrodzie warto zatem mieć tulipany, przebiśniegi, krokusy, hiacynty czy narcyzy. Należy jednak pamiętać, że rośliny cebulowe wysadzamy już jesienią, aby pączki kwiatowe zdążyły się rozwinąć. Najodpowiedniejsze dla nich będą miejsca dobrze nasłonecznione, jednak osłonięte od wiatru. Przed wysadzeniem warto zasilić ziemię specjalnym, wolnodziałającym nawozem do roślin kwitnących, co zagwarantuje piękne kwitnienie. W okresie letnim najlepiej postawić na rośliny jednoroczne. Ze względu na krótką żywotność wytwarzają bardzo dużą ilość nasion, co gwarantuje obfite kwitnienie. Wymagają one jednak regularnej pielęgnacji, dlatego należy pamiętać o ich nawożeniu i podlewaniu.

 

aż do jesieni

Sadzenie roślin o różnym czasie kwitnienia gwarantuje nam bogactwo kolorów w ogrodzie przez cały sezon. Do połowy października kwitną aksamitki, groszek pachnący, nagietki nasturcja, petunie, mieczyki, cynie, wrzosy czy goździki. Najdłużej powinny utrzymać się astry chińskie, złocienie i nawłocie. Są to rośliny wieloletnie, które przez kilka lat mogą rosnąc i kwitnąć w jednym miejscu. Do pierwszych przymrozków wytrzymają także chryzantemy. W czasie zimy w ogrodzie ciekawie prezentują się krzewy zimozielone, których liście utrzymują się nawet w okresie mrozów. Odporny na mróz jest różanecznik, który dorasta nawet do 3 metrów. W lecie bardzo bujnie kwitnie, natomiast zielone liście utrzymują się przez całą zimę. W trudnych warunkach poradzą sobie także barwiki oraz berberysy. Ciekawy odcień mają natomiast liście głogownika Dawida, na którym w okresie jesiennym pojawiają się również dekoracyjne owoce.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena