Każdego roku do Antalyi, mieszczącej się na Riwierze Tureckiej ściąga ponad 2 miliony turystów. Miasto to rozciąga się nad malowniczą zatoką Antalya, a tuż obok niej wznoszą się masywy gór Taurus. 

Data dodania: 2014-06-18

Wyświetleń: 1274

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Turystów do Antalyi zwabiają piękne plaże, świetnie rozbudowana baza hotelowa, ogrom atrakcji, niezliczone zabytki oraz klimat. Warto nadmienić, że słońce świeci tu 300 dni w roku, a w okresie letnim temperatura dochodzi do nawet 40 stopni Celsjusza. 
Do największych atrakcji zlokalizowanych w mieście i jego najbliższych okolicach zalicza się: 

Kaleici 

To okazała cytadela, która wznosi się tuz nad miejscowym portem. Dzisiaj w jej murach utworzono klimatyczne restauracje i kramy z pamiątkami. W samym porcie napotkamy rybaków, u których nabędziemy świeżo złowione ryby czy owoce morza, większość z nich oferuje również romantyczne rejsy po morzu. 
Sam rejon Kaleici zaliczany jest do najstarszej części miasta, z największą liczbą zabytków i historyczną architekturą. 

Stare Miasto

Zwiedzając zakątki cytadeli nie ominie nas widok okazałej starówki. Tutaj uwagę zwraca przede wszystkim ogromny posąg Ataturka Heykeli, czyli pierwszego prezydenta, za czasów którego Turcja odzyskała niepodległość. Turyści często zatrzymują się pod pomnikiem, bowiem to właśnie z tego miejsca rozciąga się przepiękna panorama na całą Antalyę.  
To nie koniec atrakcji na Starym Mieście – znajduje się tu również Wieża Zegarowa z XIII wieku czy meczet Tekeli Mahmet Pasa Camii. 
Na Starym Mieście i jego najbliższej okolicy znajdziemy wiele meczetów, ten najwyższy i najbardziej popularny w Antalyi to Ulu Camii oraz Minaret Żłobiony, Yivli Minare (ma 38 metrów wysokości). 
Turyści często odwiedzają także grobowce. W jednym z nich spoczywa podobno syn emira Mehmed Beya, w drugim zaś Nigar Hatun. 
Stare Miasto opuszcza się wychodząc przez słynną Bramę Hadriana, ze 130 roku. 

Muzeum Archeologiczne – Arkeoloji Muzesi 

To jedno z największych i najważniejszych muzeów w całej Turcji. Tutaj zgromadzono eksponaty pochodzące między innymi z Anatolii, jeszcze z czasów prehistorycznych. Na uwagę zasługują tu przede wszystkim zbiory pozyskane w jaskini Karain i pochodzą z epoki brązu. Zachwyca tu również ceramika, która wyrabiana była jeszcze w czasach greckich. 

Plaże w Antalyi 

Najchętniej uczęszczane, a zarazem najpiękniejsze to Lara oraz Konyaalti, te nieco mniejsze to natomiast Buyuk oraz Kucuk. 
Lara jest plażą szeroką, w całości piaszczystą, to właśnie tutaj wybudowano najbardziej okazałe hotele oraz zorganizowano prywatne kąpieliska. 
Konyaalti natomiast to miejska plaża, pokryta żwirkiem – na jej terenie znajdują się liczne bary oraz wypożyczalnia leżaków. 

Wodospady Duden 

Te dwa okazałe wodospady, których wysokość określana jest na blisko 40 metrów znajdują się w obleganym parku miejskim. Swoim urokiem dorównują tym najbardziej popularnym, czyli Kursunlu. 
Co ciekawe, w pobliżu wodospadów znajdują się liczne jaskinie, z których niektóre są udostępnione dla zwiedzających. Turyści najczęściej korzystają zaś z możliwości wspięcia się na szczyt wodospadu po skale i podziwiać roztaczający się widok z wysokości. 
Warto dodać, że park, w którym mieszczą się wodospady Duden jest niezwykle oblegany przez tubylców i turystów – szczególnie w weekend urządzane są tu rodzinne pikniki. 
Sporą atrakcją jest również fakt, że nad wodospady, które bezpośrednio wpadają do Morza Śródziemnego dojechać można dogodnym dolmuszem z centrum miasta. 

Opisując atrakcje Antalyi nie sposób pominąć faktu, iż na jej terenie zorganizowano szereg współczesnych atrakcji. Do takich zaliczają się przede wszystkim aquaparki, delfinaria, ZOO, pola golfowe czy Mini City Antalya – to niezwykłe miejsce, w którym można zobaczyć najsłynniejsze budowle świata w miniaturowych rozmiarach. 
Dużym przeżyciem jest również spacer i zakupy na jednym z bazarów w Antalyi – to właśnie tutaj znaleźć można symboliczne pamiątki, regionalne potrawy, aromatyczne przyprawy czy rękodzieła wykonywane przez miejscowych rzemieślników.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena