Potrawy kuchni tureckiej cieszą się ogromną popularnością również ze względu na swoją egzotykę, przy czym trzeba zaznaczyć, że wiele potraw jest bliskich tym, jakie celebruje się w Europie Zachodniej.
Na czym polega fenomen tureckiej kuchni?
Ciekawostką jest fakt, iż w każdym regionie Turcji jada się inne dania – są one przygotowywane albo z zupełnie innych składników bądź przyrządzane w inny sposób. Niektóre z potraw jadane w jednej części tego kraju mogą być zupełnie nieznane w innej.
Sama tradycja kuchni tureckiej wywodzi się z Azji Mniejszej chociaż znajdziemy w niej też ślady kulinariów chińskich, greckich czy francuskich.
To, co charakterystyczne dla potraw sporządzanych według tradycyjnych, tureckich przepisów to fakt, iż te nie są zbyt skomplikowane – w dużej mierze to dania jednogarnkowe, w których królują warzywa, dobrej jakości mięso i koniecznie aromatyczne zioła i przyprawy. To właśnie one sprawiają, że jedzenie komponowane w tureckich kuchniach jest tak rozpoznawalne.
Jakie składniki znajdziemy na tureckim talerzu?
Jak wspomniano, turecka kuchnia to przede wszystkim świeże warzywa, mięso i przyprawy. Biorąc pod uwagę ten pierwszy składnik, na talerzu znajdziemy najczęściej bakłażana, kabaczki, karczochy, pomidory, por, paprykę, ogórki, cebulę, ziemniaki czy fasolkę szparagową.
Do potraw dobierane jest również wysokiej klasy mięso – to zazwyczaj jagnięcina lub baranina, często konsumowana jest także wołowina i drób, jak również wiele rodzajów ryb i owoców morza. Warto zaznaczyć, że w kuchni tureckiej, ze względu na kultywowaną religię zgodną z Koranem, zabrania się spożywania wieprzowiny.
Nie można zapomnieć o soczystych owocach, które niezwykle często dodawane są do dań. Na tureckich stołach królują melony, figi, winogrona, brzoskwinie, śliwki, truskawki czy jabłka.
Potrawy zawsze okraszone są sporą szczyptą przypraw. W Turcji prym wiodą te najbardziej aromatyczne, czyli cynamon, czosnek bądź chilli. Popularne są też naturalne zioła jak pietruszka czy mięta.
Praktycznie do każdego dania podawany jest ryż oraz tradycyjny chleb w formie placka (ekmek).
Tradycyjne dania kuchni tureckiej
Narodowym daniem w Turcji jest obecnie Döner Kebap. Ten podawany jest pod wieloma postaciami biorąc pod uwagę dany region Turcji. Tym samym możemy spotkać się z posiekaną baraniną czy jagnięciną wymieszaną z surówką i podaną w płaskim placku zwanym pita, kawałki mięsa pokrojone w kosteczkę i przyrządzone na ruszcie, zalane sosem pomidorowym oraz jogurtem czy mięso wymieszane z chlebem w sosie pomidorowym. Zazwyczaj tradycyjny Kebap serwowany jest z dodatkiem różnych sosów i warzywami. Warto zauważyć, że istnieje niezliczona ilość różnych rodzajów tego dania, a praktycznie każdego dnia powstają nowe.
Udając się do Turcji koniecznie trzeba skosztować Köfte, czyli pikantnych pulpecików zalanych sosem pomidorowym – do tego dania zazwyczaj podawany jest również Ayran, czyli rzadki jogurt, mocno solony (ten jest pijany zazwyczaj w upalne dni jako orzeźwiający napój bądź jako dodatek do dań faszerowanych).
Wypoczywając w tym egzotycznym dla nas kraju, grzechem byłoby nie spróbować nadziewanych na wszelkie sposoby bakłażanów, cukinii, pomidorów czy papryki – te mogą posiadać farsz mięsny, warzywny czy łączony. To właśnie w tych daniach poznamy esencję tureckiej kuchni biorąc pod uwagę wykorzystywanie szerokiej gamy przypraw.
Trzeba dodać, że Turcja słynie też z wyśmienitych deserów – kraj ten jest na przykład ojczyzną chałwy (Helva), która powstaje tam w tysiącach różnych odmian.
Popularna jest też Baklava, czyli ciasto przekładane mieszanką z miodu, orzechów i migdałów, oblane bardzo słodkim lukrem.
Turecka kawa i herbata
W czasie całego dnia, w Turcji popija się bardzo słodką herbatę zwaną Cay, która podawana jest zawsze gorąca, w małym filiżaneczkach. Dużą popularnością cieszą się też napary ziołowe, na przykład z szałwii, oregano bądź kwiatów lipy.
Biorąc pod uwagę tradycyjną kawę, jaka pita jest w Turcji warto zaznaczyć, że ta w odróżnieniu od herbaty nie może być słodka. Jest to jednak z całą pewnością najbardziej aromatyczny napój, który przyrządzany jest zgodnie według tradycyjnej receptury – woda, w której przyrządzana jest kawa jest dwukrotnie doprowadzana do wrzątku, a kawę, bez odcedzania, popija się z niewielkich czarek.
„Mleko lwa” i inne tureckie trunki
Ze względu na religię Koranu, jaka wyznawana jest przez większość Turków, alkohol nie jest spożywany tam bardzo często. Popularna jest jednak wódka anyżowa, Raki. Najbardziej znany drink sporządzany z jej dodatkiem to „Mleko lwa”, czyli wódka wymieszana z wodą, z dodatkiem lodu.
Turcy popijają także Salep, który wytwarzany jest ze storczyka – jest doskonały w sezonie zimowym.