Urządzając pokój dla dziecka powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, że jest to miejsce, które będzie wraz z dorastaniem naszego malucha wciąż nabierać nowych funkcji. Jak poradzić sobie z jego urządzaniem, aby był on w pełni funkcjonalny przez jak najdłuższy okres?

Data dodania: 2014-06-10

Wyświetleń: 1421

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Z początku tylko sypialnia, stanie się też bawialnią, a późniejszym okresie także miejscem nauki. Dorosłe dziecko z kolei może mieć sto kolejnych pomysłów na jego urządzenie wedle własnych zainteresowań i pasji, które będzie chciało rozwijać. Pokój dla dziecka nie może być więc zbyt mały, a przede wszystkim ciasny. Powinniśmy wykluczać z wszelkich projektów długie, ale wąskie pomieszczenie, które po prostu funkcjonalne pod żadnym względem nie są.

Wraz z wiekiem naszego dziecka, będziemy niejednokrotnie zmuszeni do wymiany podstawowych elementów wyposażenia, czyli mebli. Wpierw będzie to łóżeczko i przewijak, później w pełni wymiarowe łóżko – na to warto się zdecydować już, gdy nasze dziecko będzie miało kilka lat i stwierdzimy jasno, że już nastał czas, by nie spało z rodzicami. Trwałe i wygodne łóżko może posłużyć mu przez długie lata.

Aby nasza pociecha mogła rozwijać się intelektualnie, powinniśmy wyposażyć je w biurko, początkowo może być to mniejszy plastikowy stolik, na którym dziecko będzie mogło chociażby rysować kredkami. Biurko dla starszego dziecka nie powinno być zbyt małe – powinny zmieścić się na nim wszystkie szkolne przybory, dlatego warto jest zadbać nie tylko o blat na czterech nogach, ale także o znajdujące się pod nim funkcjonalne szafki oraz półki nad biurkiem, jeśli nasze dziecko osiągnie odpowiedni wzrost. Sam blat powinien być odpowiednio szeroki, by możliwe było swobodne odrabianie lekcji. Wygodne Krzesło przy biurko powinno zaś właściwie kształtować nawyki poprawnego siedzenia.

Niezwykle istotna jest rzecz jasna przestrzeń do zabawy. Tą warto usytuować na środku pokoju, np. na dużym i miękkim, kwadratowym dywanie, który zabezpieczy podłogę przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami. Biurko, łóżko czy szafa na ubrania to oczywiście nie wszystko. Pokój dziecięcy to jedno z najbardziej dynamicznych pomieszczeń w naszym domu, w którym znajduje się niezliczona ilość przedmiotów, a wśród nich mnóstwo zabawek czy książek. Te również muszą znaleźć swoje miejsce, np. na regale, który nie może być za wysoki - po to, by dziecko miało łatwy dostęp do wszystkich elementów i nie narażało się na nabicie sobie guza poprzez zrzucanie ich z półek, do których nie może dosięgnąć.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena