Ponieważ Egipt jest krajem, w którym mieszkańcy tego kraju w większości wyznają islam, każdego roku obowiązuje tam 30-dniowy okres postny – święto to jest „ruchome” i każdego roku przypada w innych dniach jednak najczęściej przebiega na przełomie lipca i sierpnia (zawsze jest to dziewiąty miesiąc kalendarza islamskiego).

Data dodania: 2014-05-30

Wyświetleń: 1158

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Wiele turystów biorąc pod uwagę i szanując wyznanie Egipcjan rezygnuje z wypoczynku w Egipcie właśnie w tym czasie. Czy rzeczywiście nie warto w tym czasie jechać do kraju słońca? Jak wyglądają wakacje w tym czasie i czy różnią się od pobytu w okresie poza Ramadanem?

Obowiązywanie surowych zakazów i nakazów związanych z Ramadanem najbardziej widać w dużych metropoliach Egiptu – tam przez miesiąc największe instytucje publiczne, w tym banki, urzędy i poczty są czynne nieco krócej. Podobną zasadę wyznają właściciele sklepów, restauracji czy kawiarni i w obiektach tych można gościć tylko do określonych godzin w ciągu dnia a niektóre z nich są całkowicie zamknięte. Warto pamiętać, że muzułmanie podczas Ramadanu nie spożywają posiłku w ciągu dnia i nie palą tytoniu, jedzą dopiero kolację po zachodzie słońca – niewskazane jest więc jedzenie czy palenie w miejscach publicznych; reguła ta nie dotyczy dzieci, które nie ukończyły jeszcze 10 roku życia, posiłki mogą spożywać także kobiety będące w ciąży lub te, które karmią dziecko piersią. 
Najbardziej gorący okres Ramadanu zauważa się na mniej więcej 5 dni przed zakończeniem postu -  muzułmanie świętują wtedy Id al-Fitr. Cechą charakterystyczną tego okresu jest niewyobrażalny chaos na ulicach, wszędzie odprawiane są modlitwy i przekazywany jest Zakat, czyli datek dla najbardziej potrzebujących i biednych. 
Warto wiedzieć, że w okresie Ramadanu muzułmanie oddają się ciągłym modlitwom – turyści mogą więc mieć problem ze zwiedzaniem meczetów. 

Ewentualne niedogodności wynikające z trwania Ramadanu mogą być zauważalne podczas zwiedzania dużych miasta takich jak Kair czy Aleksandria – tam mogą być nieczynne bądź czynne w ograniczonym czasie niektóre obiekty, na przykład muzea. 
Ramadanu nie odczuwa się natomiast w typowo turystycznych kurortach nadmorskich – w Sharm el-Sheikh czy Hurghadzie życie toczy się normalnym rytmem a miasta te utrzymujące się w dużej mierze z turystyki walczą o przychylność podróżnych proponując im szereg uciech i atrakcji. Okres Ramadanu nie jest również zauważalny w obiektach hotelowych, szczególnie tych, które nastawione są na goszczenie turystów w Europy Zachodniej. 

Okres Ramadanu dla turystów może być dodatkowym atutem do spędzania wakacji w Egipcie właśnie w tym czasie. To możliwość jeszcze lepszego poznania i zbliżenia się do kultury i obyczajów Egipcjan. Na głównych arteriach zauważyć można wtedy okazałe lampiony a życie toczy się wtedy zazwyczaj w godzinach nocnych – wczasowicze mogą być zdziwieni widząc bawiące się na placu zabaw dziecko w środku nocy czy dorosłych popijających kawę aż do świtu. Należy pamiętać, że przez te 30 dni w roku wszelkie obiekty otwarte są jeśli nie przez całą dobę to szczególnie właśnie w nocy – wtedy muzułmanie mają „czas wolny od postu”. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena