Sam Rynek Główny jest postrzegany jako jeden z najpiękniejszych i największych rynków w Europie. Jest to miejsce na którym rozegrało się wiele wydarzeń historycznych między innymi: insurekcja Kościuszkowska w 1794 r. czy złożenie hołdu lennego przez księcia Prusa Hohenzollerna. Aktualnie odbywają się na nim różnego rodzaju imprezy jak finał WOŚP czy koncerty.
Sukiennice znajdujące się w centralnej części Rynku Głównego dawniej pełniły funkcje targowiska a dzisiejszy kształt niczym nie przypomina dawnych sukiennic.
Kościół mariacki należy do najbardziej znanych zabytków Krakowa, jest zbudowany w XIV i XV wieku w stylu gotyckim. Posiada dwie wieże, z którymi wiąże się tez ciekawa historia, a aktualnie z wyższej wygrywany jest co godzinę na cztery strony świata hejnał mariacki. W środku kościoła możemy zauważyć przepiękne zdobienie, duże otwory okienne oraz ołtarz Wita Stwosza wykonany w latach 1477-1589, składający się z trzech części.
Na mapie około rynku możemy zobaczyć zielone alejki, a przy nich ruiny murów miasta jednym z najwspanialszych obiektów obiektów architektury militarnej w Europie. Barbakan który zachował się bardzo dobrze. To potężna budowla o niezwykle oryginalnej konstrukcji został wzniesiony w latach 1498-1499, posiadający mury grubości 3 metrów oraz fosę na 2,5m głęboką i szerokości do 26 metrów.
Zamek Królewski na Wawelu przez długi okres stanowił centrum państwa polskiego. Dzisiaj zwiedzanie całego Wawelu wiąże się z fascynującą podrożą w głąb historii Polskiej. Zamek położony jest na wapiennej skale obok zakola Wisły. Od VII w. w okolicy zaczęli osiedlać się Słowianie a w czasie dynastii Piastów stanowił już jedną z głównych rezydencji monarszych. W około XIV w. sprowadzono do Krakowa mistrzów Franciszka oraz Bartłomieja Berrecici (Włosi), którzy przekształcili gotycką budowlę na piękny renesansowy pałac z przestronnym dziedzińcem.
Na Wawelu mamy tez najsłynniejsza katedrę w Polsce jest to nie tylko nekropolia królewska, ponieważ obok królów zostali pochowani zostali, też biskupi krakowscy oraz bardziej zasłużeni dla ojczyzny Polacy.
Kraków jest też polskim rekordzistą jeżeli chodzi o kopce, ponieważ możemy na jego terenie znaleźć ich aż 4, nie kiedyś był był tez piąty kopiec Esterki którym teraz jest boisko sportowe.
Nazwy wszystkich kopców to :
- Kopiec Kościuszki
- Kopiec Józefa Piłsudskiego
- Kopiec Kraka i Wandy
Kopce to również bardzo popularne miejsca, chętnie i licznie odwiedzane przez turystów czy mieszkańców. Odbywają się na nich często imprezy plenerowe. Najpopularniejszym z nich jest Kopiec Kościuszki stworzony w 1823 roku, z którego rozciąga się piękna panorama miasta Krakowa.
Kraków – wyjątkowe miasto, tak z pewnością można powiedzieć ponieważ warto zobaczyć i pozwiedzać, a posiada wiele atrakcji których nie jest się w stanie wymienić. A rocznie odwiedza go około 8 milionów turystów, może Ty będziesz tym następnym ?