Akupunktura to chiński sposób leczenia różnych dolegliwości. Istnieje wiele ośrodków gdzie możliwe jest leczenie akupunkturą (Kraków, Wrocław, Katowice, Warszawa, Poznań, etc.). Cena zależy od miasta. Artykuł przybliża akupunkturę i jej rodzaje.

Data dodania: 2008-05-22

Wyświetleń: 10727

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Akupunktura jest od ponad 5 tys. lat podstawowym elementem chińskiego systemu leczenia. Jej podstawy tkwią głęboko w chińskiej filozofii. Aby ją w pełni zrozumieć należy przede wszystkim zgłębić pojęcia Tao, yin i yang. Filozofia Tao to inaczej „ścieżka życia”, życie w harmonii z naturą i wewnętrzna równowaga, jaką powinien osiągnąć człowiek na drodze swojego życia. Każdy z nas od urodzenia traci sukcesywnie swoją pozytywną energię, którą ma szanse odzyskać dzięki akupunkturze. Yin i yang to dwie przeciwstawne siły rządzące wszechświatem w tym również ludźmi. Są one przeciwieństwami składającymi się w harmonijną całość. Każda z tych sił jest we wszystkim obecna i nie możliwe jest istnienie jednej bez drugiej. Przenikają się one nawzajem tak, więc również ciało, umysł i emocje człowieka podlegają wpływom tych sił. Jeśli te siły pozostają w równowadze to człowiek czuje się dobrze, jest spokojny i żyje w zgodzie z samym sobą. Jednym z głównych celów akupunkturzysty jest zachowanie lub przywrócenie równowagi między yin i yang.

Akupunktura to rodzaj terapii polegającej na ostrożnym wbijaniu igieł przez skórę do tkanek pacjenta i stymulowanie w ten sposób różnych punktów leżących wzdłuż kanałów energii – meridianów. Terapia ta zakłada istnienie wewnątrz organizmu ludzkiego niezliczonych ilości punktów położonych wzdłuż 14 meridian kumulujących energię odpowiedzialną za nasze zdrowie i samopoczucie. Wyzwolona z tych punktów energia ma na celu uzdrowić organizm, przywrócić jego wewnętrzną równowagę i zapobiegać dalszym chorobom. W momencie wbijania igieł pacjent czuje niewielkie ukłucie a po nim lekkie mrowienie lub drętwienie. Ból jest rzadko odczuwalny. Igła używana w akupunkturze ma zazwyczaj 12 do 24 mm długości i jest tak cienka, że nie powoduje żadnego krwawienia. Przeważnie wbija się ją na głębokość od 0,8 do 1,25 cm. Najczęściej przy zabiegu używa się od 4 do 8 igieł. Rezultaty zabiegu widoczne są najczęściej po kilku dniach, chyba, że efekt miał być natychmiastowy. Długość leczenia zależy od rodzaju schorzenia, wieku pacjenta i jego indywidualnego nastawienia. Uważa się, że akupunktura działa prawdopodobnie za pośrednictwem autonomicznego układu nerwowego.

Ten rodzaj terapii naturalnej jest skuteczny we wszystkich rodzajach bólu, w leczeniu stresu, depresji, przemęczenia a także dolegliwości krążeniowych i trawiennych.


TECHNIKI LECZENIA PRAKTYKOWANE W POŁĄCZENIU Z AKUPUNKTURĄ


1. IGNIPUNKTURA (MOKSA) – polega na przenoszeniu impulsu gorąca do danego punktu akupunkturowego, przez co pobudza przepływ energii życiowej w organizmie pacjenta.

2. STAWIANIE BANIEK – jest najczęściej stosowane w takich chorobach jak: artretyzm, przeziębienie i zapalenie oskrzeli. Oddziałuje w sposób podobny do ignipunktury, pobudzając punkty energetyczne.

3. ELEKTROPUNKTURA – stosowana jest przede wszystkim przez nowoczesnych akupunkturzystów. Aby pobudzić punkty czynne na skórze umocowuje się elektrody i przepuszcza przez nie prąd o małym natężeniu.

4. TERAPIA ULTRADŹWIĘKAMI I ŚWIATŁEM – została oparta na założeniu, że punkty akupunktury reagują jednakowo na energię dostarczaną z dowolnego źródła, może być to dźwięk, światło, ucisk a nawet elektryczność.


WYBRANE WSKAZANIA DO ZASTOSOWANIA AKUPUNKTURY:

1. Astma
2. Biegunka
3. Ból głowy
4. Depresja
5. Impotencja
6. Kamica nerkowa
7. Kołatanie serca
8. Przepuklina
9. Rak
10. Reumatyzm i artretyzm
11. Uzależnienia
12. Wrzody
13. Zapalenie pęcherza
14. Zapalenie wyrostka robaczkowego
15. Zespół napięcia przed miesiączkowego
16. Złe krążenie



AURIKULOTERAPIA

Aurikuloterapia to odmiana akupunktury, w której zabieg wykonywany jest na małżowinach usznych. Terapie prowadzi się za pomocą igieł lub w nowocześniejszy sposób poprzez stymulację impulsami elektrycznymi.

Istnieje mapa punktów na małżowinie usznej, która odpowiada konkretnych częściom ciała. Ciało ludzkie jest pokryte czynnymi punktami, które jakby w miniaturze można odnaleźć na małżowinie dokładnie w tych miejscach, w których znajdywałyby się odpowiadające im organy, gdyby na ucho nałożono miniaturowy model płodu. Wbijanie igły lub inny sposób pobudzania konkretnego punktu na małżowinie usznej oddziałuje na odpowiadający mu organ lub kanał energetyczny. Zwykle już po pierwszym zabiegu chory odczuwa nieznaczną poprawę.

AURIKULOTERAPIĘ STOSUJE SIĘ W LECZENIU:

1. Uzależnień
2. Zaburzeń oddychania
3. Urazów miejscowych
4. Schorzeń zatok
5. Bólów głowy
6. Artretyzmu
7. Dolegliwości układu pokarmowego i moczowego


GŁÓWNE ZALETY AURIKULOTERAPII:


1. Możliwość szybkiej diagnozy
2. Możliwość zastąpienia nakłuwania pacjenta igłami przez stymulacje światłem, prądem lub małymi namagnesowanymi kulkami.
3. Istnieje możliwość terapii ciągłej – w uchu pozostawia się małe igły, które pozostawia się do około tygodnia w ramach jednego zabiegu.
4. Stanowi skuteczny sposób walki z bólem, daje natychmiastowy efekt uspokajający. img
Licencja: Creative Commons
0 Ocena