Jakie umiejętności potrzebne będą do stworzenia serwisu internetowego. Czy można stworzyć dynamiczny i interaktywny serwis nie znając PHP? Wiadomo, że w dzisiejszych czasach jest wiele sposobów na opublikowanie treści w internecie. Serwisy z darmowym hostingiem i domenami (czytaj subdomenami), serwisy z blogami, oraz różnego rodzaju serwisy, na których można zamieszczać swoje artykuły.
Jeżeli jednak czytasz ten artykuł to znaczy, że jesteś zainteresowany/a czymś więcej. Wymaga to więcej nauki i pracy, ale efekty mogą być o wiele ciekawsze, nie zapominając o swojej satysfakcji.
Czy już wiesz o czym będzie twoja strona, a potem serwis? Jeśli jeszcze nie wiesz to czas aby jak najszybciej sprecyzować temat. Przecież treść na stronie jest najważniejsza. Można na początku nie zagłębiać się w tajniki programowania PHP, lecz podstawy HTML są raczej konieczne. Cały kurs można znaleźć w internecie np. na tej stronie
Jednocześnie należy przygotować materiały do publikacji. Chyba najlepszą metodą nauki i tworzenia strony będzie zainstalowanie na swoim komputerze lokalnego serwera obsługującego HTTP, PHP i bazy danych MySQL . Takim serwerem może być np. WebServ lub XAMPP. Są to darmowe aplikacje, które z łatwością znajdziemy w sieci.
Następnym krokiem będzie wybranie i zainstalowanie dobrego CMS-a (Content Management System ) czyli systemu zarządzania treścią. CMS oddziela treść strony od szaty graficznej szablonu. Możemy w dowolny sposób zmieniać zawartość informacyjną serwisu nie zmieniając graficznej lub zmieniać szablon strony nie ingerując w treść. CMS-y mają bardzo dużą ilość możliwości i dzięki temu możemy stworzyć w niedługim czasie cały portal wraz z galeriami zdjęć i forum dyskusyjnym. Na początku możemy oczywiście niepotrzebne w danym czasie funkcje wyłączyć.
Odnośnie wyboru to polecam na początek wybrać pomiędzy:
Wordpress - system blogowy
PostNuke - modułowa budowa, zgodny z XHTML, zaawansowany system uprawnień, aktualizowany na bieżąco, duża ilość dodatków, wiele darmowych skór, dobre wsparcie.
MD-Pro - Łatwość instalacji, modyfikacji i konfiguracji, wiele modułów. nieograniczone możliwości doboru modułów, możliwość korzystania z dodatków od PostNuke system całkowicie wspierany przez bazę danych przy pomocy PHP i MySQL, szybkie aktualizacje po odnalezieniu luk w kodzie, łatwy w obsłudze ale zaawansowany system tworzenia skórek (AutoTheme), zaawansowany edytor WYSIWYG, polskie wersje językowe systemu, modułów i bloków.
PHP-Fusion - prostota obsługi zarządzania witryną (nawet dla początkujących), wersja instalacyjna na serwerze zajmuje tylko około 7 MB, obsługa poprzez standardową przeglądarkę internetową, szybka i sprawna publikacja treści, zdjęć i plików, zarządzanie serwisem poprzez niezależny moduł administracyjny, interaktywny kontakt z odbiorcą, aktualizacja treści swojej strony w każdym momencie i z każdego komputera podłączonego do internetu, posiada potężne możliwości łączenia ze sobą modułów, cały czas jest na bieżąco udoskonalany.
Wszystkie CMS-y mają fora dyskusyjne, na których z pewnością znajdziesz pomoc w sytuacji gdy będziesz miał/a jakieś trudności. Pozostaje już tylko zacząć, choć początek może być trudny i wymagający dużego wkładu pracy.
Wybierając na początku darmowy hosting należy zwrócić uwagę na parametry serwera, a więc czy udostępnia obsługę PHP i MySQL. Następną rzeczą jest sprawdzenie czy twoja strona nie będzie przeładowana reklamami, bo to może skutecznie odstraszyć odwiedzających. Jeżeli jednak swoją pracę nad serwisem traktujesz poważnie to lepiej wykupić wirtualny serwer i własną domenę.
Życzę przyjemnej zabawy.