Mieszkania w blokach z wielkiej płyty kojarzą nam się z szarością i brakiem fantazji. Zobacz jednak jak za pomocą współczesnych technik i Twojej Kreatywności można zmienić stare mieszkanie w funkcjonalną, nowoczesną i piękną przestrzeń do życia.

Data dodania: 2014-02-10

Wyświetleń: 3257

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Polubić mieszkanie w wielkiej płycie

Mieszkania w starych blokach z wielkiej płyty mają swoje zalety, z których na co dzień nie zdajemy sobie sprawy. Wiele z tych bloków powstawało w miejscach, które obecnie można nazwać centrum miasta, blisko jest przedszkole, szkoła, przychodnia, bo tak były projektowane osiedla, by „człowiek pracy” miał wszystko pod ręką. Co więcej na wielu tych osiedlach są miejsca zielone, place zabaw i parkingi. Obecnie budowane bloki, choć wiele ładniejsze, postawione są jeden obok drugiego, zamiast zieleni mamy brukowane miejsca parkingowe, których jest i tak za mało, place zabaw są pomiędzy parkingiem, a o cieniu drzew można tylko pomarzyć. Jest jednak coś co zniechęca wiele osób do zakupu mieszkania w wielkiej płycie. Mianowicie funkcjonalność tych mieszkań.

Kawalerki z ciemną kuchnią, małe łazienki, nieustawne pokoje. To jedne z wielu powodów, dla których mieszkania z lat 70 lądują na rynku mieszkań pod wynajem głównie dla studentów. Co więcej przeglądając porady jak urządzić małą łazienkę i kuchnie, wiesz, że współcześni projektanci mają inne pojęcie o małej łazience niż Ci z lat 70tych. Współczesna mała łazienka to taka, w której mieści się wanna, umywalka, duża pralka, WC, bidet i szafka na środki czystości i ręczniki... No cóż mała łazienka z lat 70tych to taka, w której po wstawieniu wanny o długości 140 cm miejsca zostawało na małą umywalkę. Albo łazienki na Nowej Hucie w Krakowie, w których montowano wanny o długości 100 cm, bez umywalki, żeby miejsce na Franię było. Takie przestrzenie na pierwszy rzut oka ciężko zaaranżować, tak by było w nich miejsce na luksus i przyjemności. Myślę jednak, że nie jest to niemożliwe.

Po pierwsze warto się zorientować czy w naszym mieszkaniu wszystkie ściany są z żelbetonu, które ściany są nośne i co można ewentualnie usunąć lub przestawić. Plany mieszkań najczęściej są dostępne w spółdzielniach mieszkaniowych wraz z opisem technicznym. Może się okazać, że za sprawą przebudowy, można uzyskać dużo bardziej funkcjonalne powierzchnie, może połączenie dwóch malutkich pokoi lub kuchni i pokoju nada mieszkaniu całkiem współczesny wygląd. Warto też pomyśleć o zastosowaniu w małych pomieszczeniach drzwi przesuwnych. Takie rozwiązanie sprawi, że nie będziemy niepotrzebnie zajmować cennego miejsca w pokoju. Wszelkie wnęki, kąty warto zabudować szafami pod sam sufit, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń do przechowywania. Wrażenie większej przestrzeni może zapewnić nam też dobra aranżacja okien. Nie musimy mieć firanek i zasłon za wszelką cenę. Czasem rolety rzymskie w zupełności wystarczą, by zasłonić się od sąsiadów, a zdecydowanie powiększają optycznie pokoje.

Co zrobić z łazienką? Tu musimy dobrze rozważyć każdy krok, tak by maksymalnie nie tracić z funkcjonalności pomieszczenia a jednocześnie nie zagracić go. Po pierwsze zastanówmy się czy wolimy wannę czy prysznic. Jeśli prysznic to z pewnością bezbrodzikowe rozwiązanie daje poczucie większej przestrzeni. Jeśli jesteśmy miłośnikami długich kąpieli możemy wybrać wannę mniejszą, albo ciekawe rozwiązanie jakim jest zestaw wanny z zmontowaną nad nią umywalką. Kształt asymetryczny wanny pozwala w łatwy sposób korzystać z umywalki, która jest zawieszona nad wanną w części, gdzie mamy nogi. Do tego można z szerszej strony wanny zamontować parawan nawannowy, panel prysznicowy na ścianie i w ten sposób nawet mając do dyspozycji łazienkę o długości 140 cm mieć wannę, umywalkę i prysznic w jednym właściwie. Przy takim rozwiązaniu zostanie jeszcze miejsce na pralkę i szafkę na środki czystości i kosmetyki. Pralkę można wybrać węższą, ale dobrze by było, żeby była ładowana od przodu, wtedy jeszcze nad pralką możemy zmieścić półki czy kaloryfer. Kaloryfer oczywiście typu ręcznikowiec, tak by połączyć funkcję wieszaka i grzejnika. Zastosowanie jasnych kolorów płytek, bez dekorów i nie koniecznie położonych pod sufit optycznie powiększy naszą łazienkę. Dodatkowo, jeśli płytki nie będą położone pod sam sufit, łatwo będziemy mogli zmienić kolor w naszej łazience, co czasem wystarczy, by odświeżyć i nadać nowego smaczku pomieszczeniu. Warto na podłodze położyć te same płytki co na ścianie, wtedy nie widać tak wyraźnie zarysów pomieszczenia i wydaje na się większe. Podobnie jeśli zastosujemy podwieszane elementy wyposażenia łazienki jak ustęp czy szafki. Oczywiście duże lustro da również imponujący efekt przestrzeni.

Dzięki tym podpowiedziom może uda Wam się zagospodarować stare mieszkania, tak by spełniały swoją rolę jak najfunkcjonalniej oraz zadziwiały nowoczesnym stylem i wystrojem. Warto spojrzeć na mieszkania z wielkiej płyty przychylnym okiem, zwłaszcza, że są one często w bardzo dobrej lokalizacji, w ich okolicy znajdziemy budynki użyteczności publicznej, zieleń i place zabaw. Zachęcająca jest także wprowadzana od lat termomodernizacja budynków. Bloki są ocieplane i tynkowane, także nawet z zewnątrz nie będą nas już przytłaczały swoją szarością. Polecam poszukanie mieszkań na rynku wtórnym w ciekawych lokalizacjach i zabawienie się w zmianę ich oblicza.

Licencja: Creative Commons