Kilka słów na temat szerokiego zastosowania map geograficznych

Data dodania: 2008-05-11

Wyświetleń: 13378

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Mapy to odwzorowanie Ziemi lub jakiegoś jej fragmentu na papierze, za pomocą znaków topograficznych, które symbolizują różne obiekty czy zjawiska (np. bagna, pustynie, kościoły, hotele, tory kolejowe, autostrady itp.). Nauka, która zajmuje się mapami to kartografia, a w szerszym pojęciu geografia. Gdzie można stosować mapy?

Mapa to narzędzie, które ma bardzo duże zastosowanie. Jednym z nich jest turystyka. Gdy wybieramy się gdzieś na wakacje, na teren którego nie znamy zbyt dobrze, to mapa turystyczna jest narzędziem niezbędnym. Często podczas wycieczki możemy potrzebować mapy, by określić swoje położenie i znaleźć drogę do domu lub wytyczyć sobie trasę wyprawy np. w górach.

Kolejne zastosowanie jakie może mieć mapa Polski to mapa samochodowa dla kierowców. Zarówno polscy jak i zagraniczni kierowcy mogą często potrzebować mapy samochodowej, by wyznaczyć sobie trasę przejazdu, znaleźć korzystniejsze połączenia czy w razie napotkania remontów dróg znaleźć alternatywną trasę przejazdu.

Następne z wielu zastosowań map geograficznych to oczywiście zastosowanie policyjne, czyli za pomocą urządzeń gps namierzanie np. pojazdu. Z map i urządzeń gps korzystają także agencje ochrony oferujące monitoring satelitarny. Tutaj może pomóc mapa internetowa dostosowana do współpracy z gps. Dzięki temu można odzyskać swoje auto lub przechwycony przez złodzieja transport towarów itp.

Oczywiście to nie koniec zastosowań map. Jest ich tak wiele, że postanowiłam wymienić tylko podstawowe. Do innych zastosowań należą badania naukowe, badania historyczne i mnóstwo innych.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena