Istnieją dwa rodzaje ogrzewania podłogowego - wodne i elektryczne. Nie wchodząc w szczegóły, zwłaszcza dotyczące kwestii technicznych ogrzewania podłogowego przewodami elektrycznymi lub rurami z ciepłą wodą jako chłodziwa, możemy nadmienić, iż obie opcje mają swoich zwolenników, jak i przeciwników wśród ekspertów budowlanych, remontowych i projektowych.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest tańsze w instalacji, natomiast ogrzewanie podłogowe wodne charakteryzuje się możliwością użycia różnych paliw, opału i biorąc pod uwagę ceny prądu zwykle jest tańsze w eksploatacji.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej wykorzystywane do rozwiązywania problemów z ogrzewaniem mniejszych powierzchni, natomiast ogrzewanie wodne jest głównie instalowane do ogrzewania budynków z własnym systemem ogrzewania lub ogrzewania dużych obiektów.
Zazwyczaj ogrzewanie podłogowe wykorzystywane jest do podgrzewania zimnej podłogi w postaci: terakoty, granitu, paneli, a czasami nawet linoleum. Jednakże, jeśli zdecydujesz się na parkiet lub podłogę z litego drewna, to moim zdaniem nie ma sensu tracić czasu i pieniędzy na ogrzewanie podłogowe. Drewno jest znane powszechnie z tego, że ma ograniczoną przewodność cieplną i parkiet lub panele zmniejsza efektywność ogrzewania podłogowego.
Jeżeli jednak klient się uprze? No cóż, klient Nasz Pan. Wówczas można takie rozwiązanie zastosować, jednak trzeba uważać, aby parkiet, panela, czy ewentualnie gwoździe nie uszkodziły mat lub kabli grzejnych. Czasami fachowcy decydują się na nie do końca najlepsze rozwiązanie, ale możliwe - montaż paneli lub parkietu na dwuskładnikowy klej poliuretanowy. Kiedy go użyjemy, można położyć panele bez śrub. Ale to nie rozwiązuje problemu rozsychania podłogi. Jeżeli zatem zdecydujesz się położyć podłogę, a pod nią ogrzewanie podłogowe, to pamiętaj, że musisz zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach.